eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dotacje UE: oferta unijna polskich banków

Dotacje UE: oferta unijna polskich banków

2010-07-05 09:54

Przeczytaj także: Mniejsze szanse start-upów na kredyty pomostowe


Jest w czym wybierać

Polski przedsiębiorca, który zamierza ubiegać się o dofinansowanie unijne ma do wyboru niejeden komercyjny bank, który w swojej ofercie posiada produkty i usługi dedykowane przyszłym beneficjentom środków unijnych. Oferty unijne banków różnią się zazwyczaj długością okresu kredytowania, wysokością opłat i prowizji oraz wymaganym wkładem własnym. Kredyt Bank wymaga od klientów 20 proc. wkładu własnego, zaś banki takie jak BGŻ i BPS określają minimalny wkład własny kredytobiorcy na poziomie 15 proc. Pekao S.A i BPH oczekują od klientów wkładu minimum 10 proc. wartości inwestycji. BOŚ Bank także wymaga niskiego wkładu własnego, czyli 10 proc. Bank BPS udziela kredytu unijnego maksymalnie na 10 lat, podobnie jak BPH i Pekao S.A. Bank SGB natomiast udziela kredytu unijnego maksymalnie na okres 5 lat, w uzasadnionych przypadkach dopuszczając możliwość wydłużenia tego okresu, BNP Paribas Fortis zaś na 7 lat. Nordea Bank indywidualnie ustala z klientem okres kredytowania, a BGŻ finansuje inwestycje do 15 lat. Banki przewidują także możliwość karencji w spłacie kredytu - przykładowo 2 lata w banku BPS i BGŻ.

Niektóre banki, takie jak Raiffeisen Polska w sposób indywidualny ustalają z klientem wysokość oprocentowania, prowizji, zabezpieczeń, wkładu własnego i innych opłat. Millenium natomiast oferuje klientom możliwość ubiegania się o jeden kredyt, składający się z części pomostowej i inwestycyjnej. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ przedsiębiorca składa tylko jeden wniosek i przedstawia te same zabezpieczenia. Podpisywana jest jedna umowa kredytowa. Banki nie stronią także od wspierania jednostek samorządu terytorialnego. Bank Zachodni WBK oferuje jednostkom samorządowym: system elektronicznej identyfikacji należności (bada wpływy na rachunek z tytułu wszelkiego rodzaju opłat administracyjnych), kompleksową obsługę gotówki (włącznie z wpłatami gotówkowymi w formie zamkniętej i konwojowania gotówki), system zarządzania rachunkami (w celu optymalizacji kosztów, kontroli płynności rachunków i maksymalizacji dochodów z wolnych środków), karty przedpłacone.

Bank Gospodarstwa Krajowego natomiast oferuje samorządom realizującym projekty z wykorzystaniem środków unijnych w ramach programów operacyjnych zatwierdzonych przez UE specjalną unijnej ofertę, w skład której wchodzą m.in.: rachunek projektu (oparty na funkcjonującym w BGK rachunku pomocniczym), kredyty inwestycyjne (na projekty unijne oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego), kredyt obrotowy na podatek VAT, gwarancje bankowe, karty płatnicze, bankowość elektroniczna. BGK oferuje także gminom i ich związkom kredyty preferencyjne na finansowanie dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych przewidzianych do współfinansowania z funduszy UE.

Banki takie jak BZ WBK oraz BGŻ w swojej ofercie unijnej posiadają produkty dedykowane bezpośrednio rolnikom zainteresowanym pozyskaniem dofinansowania. Bank Zachodni WBK udziela pożyczek na finansowanie zakupu maszyn i urządzeń z PROW 2007-2013. W przypadku tego produktu bank nie wymaga wpłaty udziału własnego. Natomiast Bank Gospodarki Żywnościowej pod nazwą Kredyt AgroUnia oferuje kredyt dla rolników którzy realizują inwestycję z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach: PROW 2007-2013, Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw Unii Europejskiej, Krajowego Programu Restrukturyzacji. W przypadku tej oferty bank wymaga wkładu własnego w wysokości 15 proc. Dla podmiotów typu start-up oczekiwany jest wyższy poziom wkładu.

Dla zainteresowanych kredytem AgroUnia bank oferuje wystawienia promesy kredytowej dla potrzeb instytucji przyznającej wsparcia unijnego, finansowanie do 15 lat oraz możliwość karencji w spłacie kapitału na okres 2 lat.

Kredyty technologiczne

Na podstawie umowy o współpracy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego banki komercyjne udzielają również kredytów technologicznych w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. O kredyt taki może ubiegać się mikro, mały lub średni przedsiębiorca posiadający zdolność kredytową. Kredyt technologiczny przeznaczony jest na zakup nowej technologii, jej wdrożenie oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług i albo wdrożeniu własnej nowej technologii, która nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

Przez nową technologię, zgodnie z zapisami art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730), należy rozumieć technologię w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej (w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), która umożliwia wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług i nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat.

Wymagany ustawowo udział własny przedsiębiorcy kształtuje się na poziomie co najmniej 25 proc. wydatków kwalifikowanych inwestycji technologicznej. Klienci realizujący inwestycje z wykorzystaniem Kredytu Technologicznego mogą otrzymać pomoc finansową z Banku Gospodarstwa Krajowego na umorzenie części przyznanego kredytu przez bank komercyjny, w postaci premii technologicznej. Maksymalna kwota premii technologicznej wynosi 4 mln zł.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: