eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Alokacja aktywów: Chiny warte uwagi

Alokacja aktywów: Chiny warte uwagi

2010-02-18 00:41

Przeczytaj także: Inwestuj w fundusze rynków wschodących

W 2009, wdrożone zostały również dotacje bezpośrednie, by zwiększyć kulejącą konsumpcję artykułów gospodarstwa domowego oraz samochodów.

Reforma finansowa wspiera rozwój branży usługowej

W Chinach spodziewane jest stopniowe otwierania się rodzimych rynków akcji klasy A dla inwestorów zagranicznych przy zastosowaniu planów QFII (Qualified Foreign Institutional Investors – Wykwalifikowani Instytucyjni Inwestorzy Zagraniczni) oraz QDII (Qualified Domestic Institutional Investors - Wykwalifikowani Instytucyjni Inwestorzy Rodzimi), które umożliwiają Chińczykom z kontynentu inwestowanie za oceanem. Rzeczywiście, w roku 2009 przeprowadzono znaczącą reformę poprzez umożliwienie używania renminbi (RMB), jako waluty rozliczeniowej dla handlu w wybranych miastach, w tym i w Hong Kongu.

Polityka na rzecz technologii

Rząd chiński zamierza wesprzeć rozwój technologiczny poprzez ulgi podatkowe dla branż IT, logistycznych, maszynowych, samochodowych oraz źródeł energii odnawialnej.

„Mimo, że w ostatnich dziesięciu latach chiński eksport miał znaczący udział w światowym rynku tanich produktów konsumenckich, Chiny muszą zacząć wspinać się po drabinie technologicznej, by wytwarzać produkty na eksport o większej wartości dodanej. Okazję do tego stwarzają w szczególności branże maszyn i sprzętów” - mówi Christina Chung, Allianz RCM w Chinach.

Stopniowe zmiany w kulturze korporacyjnej

Polityka otwartych drzwi zamieniła socjalistyczną gospodarkę planową w kapitalistyczną gospodarkę rynkową przy pomocy masowej produkcji przemysłowej Chin, wspieranej obecnie przez przedsięwzięcia prywatne oraz powstałe z inwestycji zagranicznego kapitału. Firmy zaczęły również stosować pozytywne bodźce dla grup kierowniczych mające na celu podniesienie rentowności firm, co jest bardzo pozytywną zmianą dla inwestujących w akcje, gdyż zrównuje ona interesy akcjonariuszy z interesami zarządów.

Kapitalizacja rynku akcji do PKB jest nadal uzasadniona

Obecna kapitalizacja rynku akcji do PKB jest nadal znacznie poniżej szczytowych poziomów obserwowanych w Japonii w 1989r. oraz w Stanach Zjednoczonych w roku 1999. Zakładając, że współczynnik PKB się nie zmieni oraz jeśli gospodarka Chin będzie rozwijać się znacznie szybciej niż inne gospodarki światowe, należy oczekiwać znaczącego wzrostu kapitalizacji rynku w Chinach.

„Chińskie papiery wartościowe są nadal reprezentowane w zbyt małym stopniu w indeksach światowych. Dla przykładu, Chiny stanowią około 3% indeksu MSCI pomimo tego, że już teraz są trzecią największą gospodarką na świecie” – twierdzi Christina Chung, Allianz RCM w Chinach. – „Brak możliwości wymiany RMB również stanowi problem. Należy zatem spodziewać się stopniowego wzrostu ważności Chin w światowych indeksach akcyjnych, jako że rynki akcji klasy A stopniowo otwierają się na inwestorów zagranicznych oraz wzrostu w podwójnych notowaniach pomiędzy akcjami klas A oraz H, przy założeniu, że te drugie są ujęte w światowych indeksach akcji.”

Oczekuje się również, że szybsze tempo rozwoju kapitalizacji rynku będzie odzwierciedlało względnie silniejszy wzrost gospodarczy Chin. Światowe przepływy płynności również sprzyjają Chinom, gdyż kapitał zazwyczaj przyciągany jest do krajów z niedoszacowaną walutą.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: