eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki finansowe: czeka nas trudny 2010 rok?

Rynki finansowe: czeka nas trudny 2010 rok?

2010-01-28 10:42

Przeczytaj także: Rynki akcji: kolejne bańki spekulacyjne w 2010?


Zagrożenia gwarantowane

W dłuższym terminie zmiany na rynkach akcji pozostają skorelowane z wynikami przedsiębiorstw, a te są tym większe, im wyższy jest wzrost gospodarczy. Jeśli optymistyczne prognozy dotyczące amerykańskiego PKB znajdą pokrycie w rzeczywistości, wówczas prawdopodobieństwo kontynuacji dobrej koniunktury na rynkach akcji będzie stosunkowo duże. Problem może natomiast tkwić w fakcie, iż w 2009 roku ceny akcji wzrosły zbyt mocno w porównaniu do poprawy fundamentów makroekonomicznych. To zaś powoduje, że w bieżącym roku ocena sytuacji gospodarczej dokonywana przez rynki powinna być bardziej surowa niż w roku poprzednim. Ponieważ zdania dotyczące kształtu wychodzenia z recesji (dynamiczne odbicie w kształcie litery „V”, anemiczne w kształcie „U”, czy wręcz drugie dno recesji i litera „W”) są podzielone, wszelkie sygnały świadczące o możliwym spowolnieniu ożywienia powinny prowadzić do sporych wahań korygujących wcześniejszy optymizm. Poważnym zagrożeniem są także ogromne deficyty budżetowe w USA, Japonii oraz w krajach europejskich. Z jednej strony może to wywierać presję na utrzymywanie przez banki centralne stóp procentowych na poziomach, przy których wzrośnie ryzyko inflacji. Drugą przykrą konsekwencją mogą być lokalne zawirowania na wzór ostatnich szoków mających swe źródła w problemach Dubaju czy Grecji. Wydaje się iż przy tak ogromnej skali zadłużenia wielu krajów, problemy te będą się powtarzały powodując spore wahania na rynkach finansowych.

Presja kapitału

W 2009 roku mieliśmy tylko dwie duże oferty na rynku pierwotnym – nowa emisja akcji Banku PKO BP oraz ofertę publiczną Polskiej Grupy Energetycznej. Na 2010 rok Skarb Państwa i inni emitenci przewidują znacznie większą aktywność w tym zakresie. Przygotowywane oferty PZU i Turonu, a także planowane upublicznienie Polkomtela to tylko najważniejsze przewidywane debiuty. Po okresie dobrej koniunktury na rynku kolejka na parkiet jest długa, a popyt na świeży kapitał tak duży, że może hamować rynek wtórny. Nawet jeśli uda się przyciągnąć nowy kapitał zagraniczny, to i tak część tej oferty będą obejmowały fundusze emerytalne oraz inni inwestorzy finansowi i indywidualni, a gotówka przeznaczona na ten cel nie trafi tym samym na rynek wtórny. Trudno jednak przewidzieć czy największe oferty uda się przeprowadzić z zaplanowanych terminach. Ryzyko średnioterminowego pogorszenia sytuacji rynkowej jest spore i jeśli się zmaterializuje, wówczas podaż na rynku pierwotnym może zostać przesunięta w czasie, tak jak to miało miejsce w 2008 roku i w pierwszej połowie 2009 roku.

Trudny rok

Po wielu miesiącach wzrostu rynek wydaje się mocno przegrzany, zaś pozytywny scenariusz w globalnej gospodarce w dużej mierze zdyskontowany. Nie oznacza to, że pomimo czekających zagrożeń ceny akcji nie mają prawa dalej rosnąć tworząc nową bańkę spekulacyjną. Wydaje się jednak, że po tak długim wzroście z jakim mieliśmy do czynienia od II-III 2009 roku średnioterminowa korekta jest raczej nie do uniknięcia. Czy okaże się ona jedynie korektą w nowym trendzie nie sposób przewidzieć. Nawet w przypadku zakładanego pozytywnego scenariusza czeka nas trudny rok z dużymi i częstymi wahaniami na rynkach.

Autor: Jacek Rzeźniczek, Główny Analityk w Secus Asset Management SA

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: