eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek surowców - spadek cen

Rynek surowców - spadek cen

2009-12-16 12:22

W minionym tygodniu obserwować można było spadki na rynku surowców, powodowane głównie przez zniżkę notowań eurodolara. Kurs tej pary walutowej w ostatnim tygodniu zachowywał się dość nietypowo, łamiąc obserwowaną w ostatnich miesiącach zależność, polegającą na osłabianiu się dolara wraz z napływem dobrych danych makroekonomicznych.

Przeczytaj także: Ropa naftowa najtańsza od lipca

Obserwowany spadek EUR/USD wynika z tego, że część inwestorów oczekuje, że dobre dane z amerykańskiej gospodarki przełożą się na szybszą podwyżkę stóp procentowych w USA. W efekcie denominowane w dolarze surowce stawały się mniej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych, co przekładało się na spadek ich ceny.

Cena ropy naftowej rozpoczęła miniony tydzień w okolicach poziomu 77 USD za baryłkę, odnotowując w kolejnych dniach istotne spadki. Po około półtora miesięcznym ruchu bocznym kurs tego surowca wybił się dołem z konsolidacji, schodząc w okolice 72 USD. Istotnym wsparciem będzie poziom 70 USD, który powinien bronić cenę „czarnego złota” przed dalszą zniżką. Po silnych spadkach w pierwszej części tygodnia, w kolejnych dniach notowania ropy naftowej ustabilizowały się, tworząc jednocześnie dostrzegalną na wykresie godzinowym formację trójkąta. Kierunek wybicia z tego układu wskazałby stronę, w jaką cena tego surowca mogłaby podążyć.

Oprócz umacniającego się dolara do spadku cen ropy naftowej przyczyniło się także wolne tempo wzrostu popytu ze strony krajów rozwiniętych. Według przedstawicieli OPEC cena „czarnego złota” pozostająca w przedziale 70-80 USD jest satysfakcjonująca dla producentów i z tego też względu mało prawdopodobna jest zmiana poziomu wydobycia. Ostateczna decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu na szczycie państw OPEC w Angoli. W zeszłym tygodniu poznaliśmy także prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) według, której globalny popyt na ropę wzrośnie w 2010 roku o niemal 1,5 mln baryłek dziennie do poziomu 86,3 mln baryłek. Agencja przewiduje nie tylko wzrost w wartościach absolutnych, ale także zwyżkę dynamiki tego wzrostu w porównaniu do roku 2009.

Spadki obserwować można było także na rynku miedzi, a wpływ na to miał pogarszający się sentyment inwestycyjny oraz obawy o dalsze perspektywy dla globalnej gospodarki. Negatywnie na notowania metalu wpływają także informacje z Londyńskiej Giełdy Metali, z których wynika, że w jej magazynach ciągle obserwuje się systematyczny wzrost zapasów. Największy wzrost zapasów miedzi obserwować można we wschodniej Azji, co sugeruje, że metal pochodzi z Chin. Państwo to ma znaczną nadwyżkę tego surowca w wyniku zakupów dokonywanych w tym roku. Negatywnym czynnikiem okazała się również korekta danych o Produkcie Krajowym Brutto Japonii. Japońska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 0,3%, podczas gdy dane wstępne wskazywały na wzrost o 1,2%.

Cena złota w zeszłym tygodniu spadła z poziomu 1160 USD w okolice 1110 USD za uncję, odnotowując tym samym zniżkę o blisko 4,5%. Notowania kruszcu najmocniej ucierpiały w wyniku spadku notowań eurodolara oraz negatywnego wpływu informacji na temat problemów finansowych Dubaju oraz Grecji. Obecne zmiany cen tego surowca pokazują, że wcześniejszej wzrosty dokonywały się głównie pod wpływem popytu spekulacyjnego, który w momencie zagrożenia szybko ucieka z rynku. Ponadto oczekiwania na ewentualną wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych w USA powodują, że złoto nie staje się już tak atrakcyjną inwestycją. W szczególności dotyczy to inwestorów, którzy dokonują transakcji na zasadzie carry trade, finansujących się jeszcze póki co tanim dolarem.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Notowania ołowiu w dół Notowania ołowiu w dół

oprac. : Michał Fronc / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: