eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KDPW po 15 latach funkcjonowania

KDPW po 15 latach funkcjonowania

2009-11-12 11:49

KDPW po 15 latach funkcjonowania

Kapitalizacja instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Prawie 1400 zarejestrowanych na koniec października 2009 emisji instrumentów finansowych - akcji, obligacji, certyfikatów, listów zastawnych, instrumentów pochodnych oraz 102 miliony rozliczonych transakcji na rynku regulowanym i nieregulowanym o wartości 34 bilionów złotych - to tylko krótki bilans 15 lat funkcjonowania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, jednej z instytucji polskiego rynku kapitałowego.

Przeczytaj także: KDPW obniża opłaty

Głównym zadaniem instytucji depozytowo-rozliczeniowej, jaką jest KDPW, jest rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na rynku regulowanym i nieregulowanym, a także prowadzenie depozytu papierów wartościowych - Krajowy Depozyt prowadzi konta depozytowe oraz rachunki papierów wartościowych dla uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których zapisywane są papiery wartościowe w formie zdematerializowanej (elektroniczne zapisy na kontach).

Od 7 listopada 1994 roku Krajowy Depozyt działa jako odrębna firma i właśnie obchodzi swoje 15 urodziny. Wcześniej, od 1991 roku, KDPW był częścią Giełdy Papierów Wartościowych.

Tysiące, miliony, biliony…

Kapitalizacja instrumentów zdeponowanych w Krajowym Depozycie wynosi aktualnie 751 miliardów złotych – to druga z najwyższych wartości w historii KDPW. Biorąc pod uwagę kapitalizację zdeponowanych instrumentów na koniec każdego roku, jedynie na koniec 2007 r. wartość ta była wyższa i wynosiła 847 mld zł.

fot. mat. prasowe

Kapitalizacja instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW

Kapitalizacja instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW

Wartość obrotu rozliczonego na rynku wtórnym przez ostatnie 15 lat wyniosła ponad 66 bilionów złotych. Jest to równowartość ponad 200 tegorocznych budżetów naszego kraju. W rekordowym 2007 roku wartość rozliczonego obrotu wyniosła ponad 14,2 biliona złotych, a do końca października 2009 r. – 8 bilionów złotych.

102 miliony transakcji – liczonych pojedynczo – rozliczonych zostało w Krajowym Depozycie przez 15 lat jego funkcjonowania. Tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach bieżącego roku było to już ponad 15 mln transakcji – jeden z najlepszych wyników w historii KDPW.

Aktualnie uczestnikami bezpośrednimi Krajowego Depozytu są 72 podmioty – banki i domy maklerskie - które posiadają w KDPW konta depozytowe lub rachunki papierów wartościowych. Jednocześnie podmioty posiadające konta depozytowe prowadzą rachunki papierów wartościowych dla swoich klientów. Na koniec września 2009 r. uczestnicy KDPW prowadzili ponad 1,1 miliona rachunków.

fot. mat. prasowe

Liczba emisji instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW

Liczba emisji instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW

Dodatkową grupę uczestników KDPW stanowią emitenci – na koniec października 2009 r. było ich 574, w tym 36 zagranicznych.

Prawie 1400 emisji instrumentów finansowych było zarejestrowanych w KDPW na koniec października 2009 r., co w ciągu 15 lat stanowi wzrost o 1400%. Są to zarówno emisje akcji (emitentów krajowych i zagranicznych), różnego rodzaju obligacji (korporacyjnych, skarbowych, komunalnych oraz innych), certyfikatów, listów zastawnych, bonów skarbowych, jak również kontraktów terminowych i opcji. Z roku na rok liczba instrumentów finansowych zarejestrowanych w KDPW systematycznie rośnie.
Przeczytaj także: KDPW podsumowuje 2014 rok KDPW podsumowuje 2014 rok

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: