eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Cena ubezpieczenia OC: dla kogo zniżki?

Cena ubezpieczenia OC: dla kogo zniżki?

2009-10-04 02:12

Cena ubezpieczenia OC: dla kogo zniżki?

Przyczyny zniżek w OC (związane z posiadaczem pojazdu) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O istnieniu systemu zniżek i zwyżek stosowanych przy ustalaniu ceny OC wiedzą wszyscy, wszyscy też głowią się co faktycznie przesądza o koszcie polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie dzielą się tymi informacjami. Na pytania Bankier.pl, dotyczące kryteriów branych pod uwagę przy kalkulowaniu stawki OC zgodziło się odpowiedzieć jedenastu ubezpieczycieli.

Przeczytaj także: Obowiązkowe OC coraz droższe

Portal Bankier.pl zaprezentował wyniki przeprowadzonej przez niego ankiety, w której udział wzięli Allianz, Compensa, Concordia, Generali, Hestia, InterRisk, Link4, PTU, PZU, Uniqa oraz Warta. Sprawdź, które informacje o Tobie odegrają największą rolę, gdy będziesz ubezpieczał samochód.

Właściciel pojazdu – nie ważne jaki, byle bezszkodowy

Wiek czy płeć właściciela pojazdu, jego staż za kierownicą czy to, z kim dzieli pojazd – co w największym stopniu decyduje o cenie OC? Żadne z powyższych. Najsilniej na zniżki w OC wpływa bezszkodowy przebieg ubezpieczenia – potwierdza to 100 proc. ankietowanych towarzystw. Zniżki z tego tytułu mogą sięgać nawet 65 proc. wyjściowej ceny, wskazuje Warta, co oznacza, że bezszkodowość bije na głowę inne czynniki wpływające na cenę polisy. Ostrożna jazda okazuje się więc najprostszą drogą do taniego OC.

Jednak wskazane na początku czynniki - chociażby wiek posiadacza pojazdu - również nie pozostają bez znaczenia. Znaczna część towarzystw przyznaje, że istnieją grupy wiekowe premiowane przy ustalaniu stawek OC. Najszybciej można do niej dołączyć w InterRisk, gdzie zniżki zaczynają obowiązywać już po 33. roku życia i trwają aż do 65. urodzin. W Concordii przywilej związany z wiekiem obowiązuje do 70. (od 40.), a w PTU aż do 75. roku życia (od 37.). W Ergo Hestii zniżka obowiązuje stosunkowo niedługo, bowiem między 36. a 45. rokiem życia.

fot. mat. prasowe

Przyczyny zniżek w OC (związane z posiadaczem pojazdu)

Przyczyny zniżek w OC (związane z posiadaczem pojazdu)

Jeżeli już, to właśnie wiek kierowcy, a nie jak mogłoby się wydawać, długość posiadania prawa jazdy ma istotny wpływ na cenę OC. Przedstawiciele Link4 przyznają co prawda, że kierowcy z dłuższym stażem zazwyczaj są premiowani zniżkami, zawsze jednak pod warunkiem, że nie mają na koncie wypadków drogowych. Co ważne, na poczet stażu za kierownicą prywatnego pojazdu może być zaliczone doświadczenie zdobyte za kierownicą samochodu służbowego.

Wyniki ankiet nie potwierdziły definiowania kobiet jako specyficznej grupy kierowców. Tylko jedno z jedenastu towarzystw przyznało wprost, że stosuje zniżki ze względu na płeć, zaznaczając jednak konieczność spełnienia dodatkowych warunków.

Bankier.pl podaje, iż jedną z miar oceny kierowcy jest posiadanie dziecka. O rodzicach kilkuletnich pasażerów zwykło się mówić jako o bardziej ostrożnych, jednak czynnik ten wpływa na OC w sposób niejednoznaczny. W Link4 na 5-proc. upust może liczyć mama czy tata dziecka mającego nie więcej niż 6 lat. Taka sama obniżka w Warcie przysługiwała będzie rodzicom nawet 12-latków. Gdzie indziej kryterium to w ogóle nie liczy się przy kalkulacji składki.

fot. mat. prasowe

Inne przyczyny zniżek w OC w tej kategorii, wskazane przez ubezpieczycieli

Inne przyczyny zniżek w OC w tej kategorii, wskazane przez ubezpieczycieli

Ubezpieczyciele, poproszeni o samodzielne wskazanie innych czynników ich zdaniem istotnie wpływających na zniżki w OC, podkreślali rolę przynależności do danej grupy zawodowej. Prawdą okazało się uznawanie przedstawicieli tzw. zawodów zaufania publicznego (lekarze, prawnicy, pracownicy naukowi, ale też zawodowi kierowcy) za mniej ryzykownych kierowców i wynagradzanie ich niższymi cenami ubezpieczeń.

Jak się okazało, ostateczna cena OC będzie uzależniona także od tego, czy zgłaszający pojazd do ubezpieczenia korzysta z programów lojalnościowych, w których uczestniczy dane towarzystwo, albo od tego, czy na ubezpieczonego można przenieść zniżkę przysługującą współmałżonkowi (PTU).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: