eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy - stabilna sesja

Rynek walutowy - stabilna sesja

2009-09-22 13:20

Rynek walutowy - stabilna sesja

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy dzień przebiegał bardzo stabilnie na rynku walutowym. Sesja europejska przyniosła korekcyjne umocnienie się waluty amerykańskiej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wraz z otwarciem sesji w USA bardzo szybko zmienił się sentyment do waluty amerykańskiej, która ponownie znalazła się pod presją. Brak ważniejszych danych makroekonomicznych w poniedziałek sprzyjał kontynuacji zeszłotygodniowych trendów i powrotowi dolara w okolice minimów. Indeks dolarowy w dalszym ciągu utrzymuje się w rejonie wsparcia.

Pozytywny klimat inwestycyjny na rynkach akcji wspiera stronę popytową. Ponadto publikowane w ostatnim czasie wskaźniki makroekonomiczne wskazywały na poprawę kondycji gospodarek. To zachęca z kolei do kupna bardziej ryzykownych aktywów. Należy dodać, że optymizm inwestorów pozostaje siłą napędową.

W tym tygodniu poznamy notatki z ostatniego posiedzenia FOMC. Bodźcem do dalszych wzrostów indeksów akcji byłoby z pewnością podwyższenie prognoz dla wzrostu gospodarczego przez Fed. Ryzyko wiąże się z przewidywaniami co do sytuacji na rynku pracy.

Polska waluta pozostawała od rana pod lekką presją sprzedających w dniu wczorajszym, będąc w silnej korelacji z sytuacją na rynkach akcji. W dniu dzisiejszym jednak złoty powoli zaczyna odrabiać cześć wczorajszych strat.

We wtorek mamy stosunkowo mało publikacji. Z Polski w centrum uwagi będą pozostawały dane na temat inflacji. Popołudniu poznamy sprzedaż detaliczną z Kanady oraz indeks aktywności Richmond Fed oraz indeks cen domów w USA. Spodziewamy się, iż większe znaczenie dla rynku będą miały wydarzenia z drugiej połowy tego tygodnia, które powinny zadecydować o kierunku na rynkach w najbliższym czasie.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Fitch Ratings: Dług publiczny Polski w 2010 może osiągnąć 56.3% PKB. Polska może przyjąć euro później niż w 2013.
  • PL: Fitch Ratings: Sytuacja finansów publicznych Czech, Węgier i Polski będzie dalej się pogarszać. Jeśli państwa nie przedstawią programów naprawy finansów, może to prowadzić do negatywnych decyzji w sprawie ratingów.
  • RU: W sierpniu sprzedaż detaliczna w Rosji spadła o 9,8% w skali roku, najmocniej od 1999r.
  • E;Z: Saldo rachunku obrotów bieżących: 6.6 mld euro.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających: 0.6%, prognoza: 0.7%.
  • UK: Sprzedaż detaliczna m/m: 0.0%, prognoza: 0.1%; r/r: 2.1%, prognoza: 2.7%.
  • PL: Ministerstwo finansów sprzedało 52 tygodniowe bony skarbowe za 1.0 mld złotych, popyt wynosił 3.66 mld złotych, a średnia rentowność 4.411%.
  • US: Pozwolenia na budowy domów: 579k, prognoza: 583k; Rozpoczęte budowy domów: 598k, prognoza: 598k.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: