eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta zyskała w tym tygodniu

Polska waluta zyskała w tym tygodniu

2009-08-21 21:33

Przeczytaj także: GPW: notowania WIG20 wzrosły o 3,14%

Rynek międzynarodowy


Na przestrzeni minionego tygodnia eurodolar zwyżkował do poziomu 1,4350 z okolic 1,4050. Ruch ten był jednak przerywany krótkimi konsolidacjami. Decyzje inwestorów determinowane były przez niejednoznaczne dane makroekonomiczne napływające ze światowych gospodarek.

Na początku minionego tygodnia obserwowaliśmy spadek kursu EUR/USD aż pod poziom 1,4050. Zniżka tej pary była skutkiem pesymistycznych danych Uniwersytetu Michigan, jakie napłynęły na rynek jeszcze w piątek. Wskaźnik nastroju amerykańskich konsumentów spadł do 63,2 pkt wobec oczekiwań na poziomie 68 pkt. Odczyt ten miał tak duży wpływ na pogorszenie sentymentu inwestycyjnego, gdyż wielu uczestników rynku doszukuje się końca recesji we wzroście popytu wewnętrznego największej gospodarki świata. Wraz z umacnianiem się dolara względem euro mogliśmy obserwować spadki na światowych giełdach. W ostatnim czasie indeksy (m.in. Dow Jones, S&P 500, Nikkei 225, FTSE 250) zanotowały ponad 10 miesięczne maksima, tak więc słabe dane z USA były dobrym pretekstem do realizacji zysków.

W ciągu następnych dni eurodolar konsolidował się między poziomami 1,4070 – 1,4170. Zahamowanie tendencji spadkowej kursu tej pary spowodowały dobre dane Instytutu ZEW. Wskaźnik koniunktury gospodarczej z Niemiec wzrósł w sierpniu do 56,1 pkt co było wynikiem dużo lepszym od oczekiwań. Z najniższego w tym miesiącu, poziomu 69,3 dolara za baryłkę, odbiła się również cena ropy naftowej. Zdecydowaną poprawę sentymentu inwestycyjnego uczestników rynku mogliśmy obserwować jednak dopiero od środy. Tego dnia inwestorzy poznali odczyt zapasów ropy naftowej w USA. Ilość „czarnego złota” w magazynach zmalała o 8,4 mln baryłek w porównaniu do zeszłego tygodnia. Wiadomość ta poprawiła nastroje i rozbudziła apetyt na ryzykowniejsze aktywa inwestycyjne, gdyż większy popyt na surowce jest zazwyczaj oznaką rozwoju gospodarczego. Cena ropy naftowej zaczęła rosnąć, osiągając pod koniec tygodnia wartość prawie 75 dolarów za baryłkę. W ślad za zwyżkującą ceną „czarnego złota” odbiły również światowe indeksy, które powróciły w okolice tegorocznych maksimów. W reakcji na wzrosty na giełdach eurodolar wybił się górą ze wspomnianej konsolidacji, pokonując w piątek opór 1,4280, wyznaczony przez lipcowe maksimum kursu tej pary walutowej. Spadek awersji do ryzyka został dodatkowo wzmocniony przez wstępne odczyty wskaźników PMI z Eurolandu, które zanotowały kolejny z rzędu wzrost wartości. Indeksy aktywności gospodarczej w sektorach usług i przemysłu w krajach strefy euro wyniosły w sierpniu odpowiednio: 47,9 pkt i 49,5 pkt i były lepsze od oczekiwań. Warto wspomnieć, że wskaźniki PMI dla niemieckiego sektora usług oraz francuskiego przemysłu zanotowały wartości powyżej newralgicznego poziomu 50 pkt, co oznacza ekspansję tych sektorów gospodarki.

W przyszłym tygodniu na kurs eurodolara wpływ mogą mieć odczyty danych, dotyczących nastrojów konsumentów. We wtorek o 16.00 ukaże się sierpniowy indeks Conference Board zza Oceanu, a w czwartek opublikowany zostanie indeks GfK z Niemiec. W środę poznamy odczyt wskaźnika Ifo, dotyczącego bieżącej sytuacji przedsiębiorstw naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli wskaźniki makro okażą się lepsze od oczekiwań rynkowych, możemy spodziewać się podejścia EUR/USD pod poziom z początku miesiąca.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: