eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego ponownie w konsolidacji

Kurs złotego ponownie w konsolidacji

2009-08-11 11:26

Wczorajsza sesja przyniosła osłabienie złotego i wzrost kursu EUR/PLN powyżej 4,1300. Zeszłotygodniowe maksimum na poziomie 4,1800 pozostało jednak nienaruszone.

Przeczytaj także: Kurs złotego wsparty przez dane z USA

Rynek krajowy



Początek dzisiejszej sesji przebiega pod znakiem konsolidacji w pobliżu 4,1300. Biorąc pod uwagę umiarkowane nastroje na giełdach, również na rynku złotego można dziś oczekiwać niewielkiej zmienności.

Za wczorajszym osłabieniem krajowej waluty stała m.in. obniżka ratingów dla Łotwy oraz Estonii przez agencję Stadard & Poor’s. Ocena wypłacalności łotewskich obligacji rządowych została zdegradowana z perspektywą negatywną, co oznacza, iż jeśli tamtejszy rząd nie wprowadzi koniecznych reform, S&P może dokonać kolejnego cięcia przy następnej rewizji ratingu. Agencja popiera swoją ocenę spadającym PKB oraz związanymi z tym poważnymi problemami z deficytem budżetowym i długiem publicznym. Według danych, jakie wczoraj napłynęły na rynek, gospodarka Łotwy skurczyła się w minionym kwartale o 19,6%. Tak silny spadek PKB oznacza dużo mniejsze podatkowe wpływy do budżetu.

W przypadku Estonii natomiast argumentem dla obniżki ratingu było zagrożenie, jakie obecna sytuacja rynkowa stanowi dla przyjęcia euro przez ten kraj w zaplanowanym terminie przewidzianym na początek 2011 r. Estonia, podobnie jak pozostałe dwa Kraje Bałtyckie, uzależniona jest od finansowania zewnętrznego. Redukcja stopnia uzależnienie od kapitałów zagranicznych stanowi duże wyzwanie gospodarcze i może przyczynić się do opóźnienia terminu przystąpienia do Eurolandu.

Dziś z Polski nie napłyną żadne istotne dane – jutro natomiast poznamy saldo na rachunku obrotów bieżących.

Rynek międzynarodowy


W pierwszej połowie wczorajszej sesji kurs EUR/USD konsolidował się w pobliżu poziomu 1,4200. Później wartość euro względem dolara odnotowała zniżkę w okolice 1,4100. Podobnie jak w przypadku walut naszego regionu, negatywny wpływ na notowania wspólnej waluty mogła mieć decyzja agencji ratingowej S&P o obniżeniu oceny kredytowej dla Łotwy i Estonii. Dzisiaj kurs EUR/USD kształtuje się już jednak wyżej – ok. godz. 10.30 za euro płacono około 1,4160 USD.

O dalszych większych ruchach kursu tej pary walutowej zadecydują prawdopodobnie wydarzenia, jakie będą miały miejsce w najbliższych dniach. Jutro amerykański Komitet Otwartego Rynku podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych oraz opublikuje komunikat, w którym krótko scharakteryzuje aktualną sytuację w amerykańskiej gospodarce oraz przedstawi swe oczekiwania co do jej przyszłości. Koszt pieniądza prawdopodobnie pozostanie na dotychczasowym poziomie, dlatego też dla inwestorów o wiele bardziej istotny będzie wspomniany komunikat. Na rynku pojawiają się pogłoski, że może mieć on dość „jastrzębi” wydźwięk. Jeśli pogłoski te okażą się prawdziwe, dolar będzie prawdopodobnie kontynuował umocnienie.

W kolejnych dniach napłyną również istotne dane z europejskiej i amerykańskiej gospodarki – zostaną przedstawione m.in. wstępne szacunki dynamiki PKB strefy euro w II kw. oraz dane z USA odnośnie sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w lipcu. Jeśli dane o PKB z Eurolandu nie okażą się lepsze od prognoz, prawdopodobieństwo dalszego spadku kursu EUR/USD znacząco wzrośnie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: