eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień pod znakiem oczekiwnia na dane z USA

Tydzień pod znakiem oczekiwnia na dane z USA

2009-08-07 20:40

Przeczytaj także: Polska waluta - powrót do konsolidacji

Rynek międzynarodowy


Podczas mienionego tygodnia na rynku walutowym obserwować można było niepewność wśród inwestorów związaną z określeniem dalszego kierunku ruchu notowań eurodolara. Intensywne wzrosty na giełdach spowodowały, że część uczestników rynku stanęła przed dylematem, czy nie zrealizować zysków już teraz. Wzrost apetytu na początku tygodnia osłabił amerykańską walutę, windując kurs eurodolara do poziomu 1,4415. Pozytywnie na rynek wpłynął lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA, który wyniósł w lipcu 48,9 pkt. Lepiej od prognoz wypadły również publikacje wskaźnika PMI dla przemysłu w Niemczech, Francji oraz całej strefie euro. W dalszej części tygodnia w notowaniach EUR/USD obserwować można było konsolidację w kanale wahań 1,4360-1,4440. Na notowania tej pary walutowej nie wpłynęły istotnie pozostałe publikacje z tego tygodnia. Gorzej od oczekiwań wypadły m.in. Raport ADP orz Raport Challengera, przedstawiające sytuację na amerykańskim rynku pracy. Poniżej oczekiwań wypadł również odczyt indeksu ISM dla usług w USA, który wyniósł 46,4 pkt, co oznacza, że sektor odpowiadający za 80% aktywności gospodarczej Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu znajduje się w recesji. Istotnego wpływu nie wywarła również spodziewana decyzja Europejskiego Banku Centralnego, aby pozostawić stopy procentowe bez zmian, z główną stawką na poziomie 1%. Na zakończenie tygodnia rynek poznał oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia, zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, długość tygodnia pracy oraz płaca godzinowa, wszystkie wypadły lepiej od prognoz. Bezrobocie w USA spadło do 9,4% wobec oczekiwań wzrostu do 9,6%. W sektorach pozarolniczych natomiast ubyło w lipcu 347 tys. miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano spadku o 320 tys. Zaprezentowane informacje wzmocniły wartość dolara, powodując, że kurs EUR/USD wybił się dołem z korytarza wahań, dochodząc w piątek pod koniec sesji w Europie do poziomu 1,4270. Reakcja rynku na dane z USA była sprzeczna z dotychczas obserwowaną zależnością czyli, wzrostem kursu eurodolara wraz z napływem pozytywnych danych z gospodarek.

W przypadku notowań GBP/USD warto wspomnieć o wystąpieniu prezesa Banku Anglii, które istotnie przyczyniło się do spadku kursu tej pary walutowej. Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian, w tym główną na poziomie 0,5%. Ważniejszy dla rynku był jednak komunikat, w którym zapowiedziano luzowanie polityki monetarnej poprzez skupowanie obligacji z rynku. W efekcie funt osłabił się względem dolara, a na zakończenie piątkowej sesji w Europie kosztował 1,6720 USA.

W tym tygodniu konsolidacja notowań widoczna była również w przypadku kursu AUD/USD, USD/JPY oraz EUR/JPY. Zaprezentowane na zakończenie tygodnia dane z rynku pracy USA znalazły również odbicie w notowaniach tych par walutowych. Reakcja kursu AUD/USD była umiarkowana, natomiast silne wzrosty zanotowały kursy EUR/JPY oraz USD/JPY – drugi z nich w krótkim czasie z poziomu 95,00 doszedł do blisko 97,00.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: