eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara wciąż osłabiony

Kurs dolara wciąż osłabiony

2009-08-04 12:19

Kurs dolara wciąż osłabiony

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W poniedziałek, podobnie zresztą jak w ciągu kilkunastu ostatnich dni, utrzymywał się pozytywny klimat inwestycyjny na giełdach zagranicznych. Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji zakończyły sesję na sporych plusach.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Bodźcem do kontynuacji wzrostów były opublikowane w dniu wczorajszym lepsze dane na temat indeksu PMI z sektora przemysłowego w strefie euro, Wielkiej Brytanii, a także indeksu ISM z USA. Rynek pozostaje zdumiewająco mocny i skupiony na pozytywnych danych napływających z gospodarki, jednak w tym tygodniu powinniśmy obserwować większą skłonność inwestorów do realizacji zysków przed publikacją raportu z rynku pracy w USA. W dalszym ciągu dobre nastroje oraz apetyt na ryzyko to dwa czynniki, które negatywnie oddziaływają na walutę amerykańska i japońską. Korzystają na tym natomiast waluty z rynków wschodzących, w tym złoty.

Utrzymująca się słabość waluty amerykańskiej doprowadziła tym razem do skutecznego przełamania poziomu 1,4300 i kontynuacji wzrostów na eurodolarze. Tym samym kurs wyłamał się z szerszego zakresu wahań, w jakim pozostawał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że dolar pozostaje już bardzo wyprzedany. Ponadto na indeksie dolarowym na wykresie w skali dziennej zbliżamy się do istotnego wsparcia w rejonie 75,00- 76,00, gdzie podfala pierwsza zrównała by się w stosunku 1:1 z obecnie kształtująca się podfalą piątą, co ostatecznie dopełniłoby całą 5- falową strukturę. Powyższe czynniki mogą być impulsem do korekty na USD w najbliższym czasie.

W dniu dzisiejszym na rynki na rynki napłyną kolejne wskaźniki z USA, tym razem dotyczące wydatków i dochodów Amerykanów, a także dane z rynku nieruchomości. Z ważniejszych raportów kwartalnych poznamy e publikowane przez UBS i BNP Paribas.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu: 46,3pkt. wobec 42,6pkt. w poprzednim okresie.
  • UK: Indeks PMI dla przemysłu w lipcu: 50,8pkt. wobec 47pkt. w poprzednim okresie.
  • GE: Sprzedaż detaliczna spadła o 1,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 1,6% w skali roku.
  • PL: Indeks PMI dla Polski wzrósł w lipcu do 46,5pkt z 43pkt. i osiagnął najwyższy poziom od czerwca 2008r.
  • Switz: Indeks PMI w lipcu: 44,3pkt. wobec 41,8pkt. w poprzednim okresie.
  • GE: Indeks PMI dla przemysłu: 45,7pkt. wobec 40,9pkt. w poprzednim okresie.
  • PL: Jan Czekaj z RPP uważa, że dane o PMI, który wzrósł w lipcu do najwyższego poziomu od 13 miesięcy potwierdzają, że polska gospodarka może wychodzic z kryzysu.
  • PL: Zdaniem Dariusz Filara z RPP dane o wzroście indeksu PMI potwierdzają, że polska gospodarka prawdopodobnie najgorszy okres ma za sobą.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: