eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW robi porządki na NewConnect

GPW robi porządki na NewConnect

2009-08-01 13:26

GPW organizująca alternatywny system obrotu ostro zabrała się do pracy, bowiem w ostatnim czasie nie tylko weryfikuje poczynania autoryzowanych doradców, ale rozpoczyna również proces promocji innowacyjności młodego rynku. Czy przyniesie to jednak oczekiwane efekty? Wkrótce się przekonamy.

Przeczytaj także: Kim jest inwestor kwalifikowany?

Niedawno zakończyła się druga weryfikacja Autoryzowanych Doradców na rynku NewConnect. Z 92 podmiotów poddanych weryfikacji, kontrolę pozytywnie przeszło jedynie 59 firm. Dodatkowo, w tym samym czasie GPW przeprowadziła badanie innowacyjności spółek notowanych na NewConnect.

Rynek NewConnect jest dość młody, jednak notowane są już na nim 93 spółki (stan na 22 lipca 2009 r.). GPW w celu rozwoju i doskonalenia alternatywnego systemu obrotu (ASO) przeprowadziła drugą kontrolę firm doradczych. Pierwsza, w 2008 roku, była podzielona na 4 etapy, podczas której weryfikacji zostało poddanych 131 spółek. Pozytywną opinię otrzymało w sumie 86 firm. Druga weryfikacja przebiegła jednoetapowo. W tym roku oceną zostały objęte spółki, wobec których do dnia 30 września 2008 roku podjęta została uchwała o wpisaniu na listę Autoryzowanych Doradców. Ewaluacja objęła 92 firmy.

"Weryfikacja autoryzowanych doradców (AD) miała na celu doskonalenie NewConnect poprzez poprawę jakości świadczonych usług przez jakby na to nie patrzeć jedne z najważniejszych podmiotów alternatywnego systemu obrotu" - tłumaczy Bogusław Bartoń, prezes One Ray Investment (ORI). "Rola AD przy współpracy ze spółką notowaną w ASO obejmuje bowiem czynności mające na celu wprowadzenie jej na parkiet oraz wsparcie w realizacji obowiązków, które spółka musi wypełniać w trakcie istnienia na rynku akcji" - dodaje prezes Bartoń.

Głównymi kryteriami, które były brane pod uwagę w czasie oceny działalności AD były:
  • jakość portfela wprowadzanych przez AD spółek,
  • jakość emisji portfela wprowadzanych spółek,
  • jakość wykonywanych obowiązków przez AD,
  • udział AD w przeprowadzaniu podwyższeń kapitałów od początku wejścia jego spółek na NC,
  • asysta przy przejściu spółki z NC na rynek główny GPW,
  • obsługa doradcza przy wprowadzeniu na NC spółki zagranicznej,
  • propagowanie wiedzy o rynku NC,
  • ocena uczestników rynku NC współpracy z Autoryzowanym Doradcą.
Patrząc na liczbę AD w stosunku do liczby spółek notowanych na NewConnect, możemy wywnioskować, że duża część z tych podmiotów niezbyt czynnie uczestniczyła w działalności giełdowej, a jedynie figurowała na liście firm dysponujących możliwością współpracy przy rodzimym alternatywnym rynku.

Pod uwagę należy jednak wziąć również fakt, iż od początku roku do 23 lipca br. zadebiutowało jedynie 10 spółek. GPW musi zatem dbać o jakość firm współpracujących przy tego typu przedsięwzięciach, by zachować wysoki poziom przejrzystości rynku. W końcu NC to przedsionek głównego rynku GPW, a więc w planach większości spółek debiutujących na NC jest przejście na rynek w pełni płynny. W poniższym linku zamieszczony jest komunikat GPW pokazujący listę podmiotów, które 15 lipca 2009 przeszły pozytywnie weryfikację.

Ocena Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect

 

1 2

następna

oprac. : Bartosz Sulewski / IPO.pl

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: