eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 15-19.06.09

Rynek walutowy 15-19.06.09

2009-06-19 17:43

Kończący się tydzień stał pod znakiem znacznej zmienności kursu głównej pary walutowej. Huśtawce nastrojów sprzyjały publikowane dane makroekonomiczne, które raz wychodziły lepsze, a raz gorsze.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 01.06-05.06.09

Przekonaliśmy się o tym już na początku tygodnia, kiedy to jednego dnia poznaliśmy gorsze odczyty indeksu NY Empire State (spadł z -4,55 pkt. do -9,41 pkt.) oraz napływu kapitału długoterminowego do USA (wyniósł 11,2 mld USD), a następnego dnia lepsze dane z rynku nieruchomości, gdzie niespodziewanie mocno wzrosły liczba wydanych pozwoleń oraz liczba rozpoczętych budów.

Lepsze nastroje inwestorów w Niemczech

Ponadto znacznie mocniej od oczekiwań wzrosły indeks ZEW, który osiągnął wartość 44,8 pkt. (oczekiwano 35 pkt.), a także indeks FED z Philadelphii, który wyniósł -2,2 pkt. Niestety z drugiej strony mocniej od prognoz spadła dynamika produkcji przemysłowej w USA (o 1,1% m/m), a liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 608 tys. Niższa od oczekiwań okazała się być natomiast inflacja CPI w USA, ale ta wiadomość również nie sprzyjała poprawianiu nastrojów.

Podwyższona zmienność pary EUR/USD

Kurs EUR/USD od początku tygodnia charakteryzował się sporą zmiennością. Jednego dnia notowaliśmy spadek o ponad dwa centy, a w dwóch kolejnych dniach wzrosty o ponad 1,5 centa (choć w jednym przypadku w trakcie sesji nastąpił również znaczny spadek kursu). Sytuacja zatem wyraźnie odzwierciedlała mieszane dane makro, gdyż inwestorzy nie byli pewni jakie będą kolejne publikacje. Pod koniec tygodnia kurs EUR/USD znajdował się w okolicy poziomu 1,3930, a więc biorąc pod uwagę cały tydzień euro nieznacznie osłabiło się do dolara.

Więcej słabych danych

W tym tygodniu napłynęło również kilka wiadomości z polskiej gospodarki. Na początku poznaliśmy inflację CPI, która wyniosła 3,6% r/r (oczekiwano 3,8%). Ponadto wbrew oczekiwaniom spadła dynamika przeciętnego wynagrodzenia (z 4,8% r/r do 3,8%), a zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,7% r/r (także mocniej od oczekiwań). Nieco lepsze dane pojawiły się natomiast w piątek, gdy poznaliśmy dynamikę produkcji przemysłowej. Okazało się, że wyniosła ona -5,2% r/r, podczas gdy spodziewano się odczytu na poziomie -6,2%.

Głosy z RPP

Trzeci tydzień miesiąca to tradycyjnie czas komentarzy dotyczących najbliższej decyzji RPP. Dlatego mieliśmy okazję poznać stanowisko niektórych z członków Rady. Zdaniem Andrzeja Sławińskiego ewentualne obniżki stóp nie będą już duże, a według Andrzeja Wojtyny aktualny poziom stóp jest zbliżony do optymalnego. Pod koniec tygodnia prezes NBP przypomniał mimo wszystko, że RPP jest nadal w cyklu obniżek stóp.

Po kiepskim początku odrabianie strat

Pary złotówkowe miały bardzo kiepski start w tym tygodniu. Już podczas pierwszej sesji doszło do wyraźnego osłabienia złotego względem dolara oraz euro. Kolejne dni przyniosły stopniowe odrabianie strat przez naszą walutę, co bardziej widoczne jest na wykresie USD/PLN. Para EUR/PLN z kolei poruszała się bardziej w trendzie bocznym. Jednak końcówka piątkowej sesji europejskiej przyniosła większe umocnienie złotego, dzięki czemu kurs EUR/PLN wynosił nawet 4,4933, a USD/PLN 3,2251.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: