eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 25.05-29.05.09

Rynki finansowe 25.05-29.05.09

2009-05-29 20:26

Przeczytaj także: Rynek walutowy 25.05-29.05.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Mimo wahań złotego i mimo kilku ważnych publikacji makroekonomicznych, ceny naszych papierów skarbowych pozostały stabilne. Ani decyzja RPP, ani dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu czy wzrostu gospodarczego w I kwartale nie wpływały istotnie na działania inwestorów. Jest to o tyle zrozumiałe, że decyzja RPP i odczyty danych były z grubsza zgodne z oczekiwaniami rynku. Natomiast - co jest warte uwagi - rentowności nie rosły, mimo że spadały ceny obligacji w USA i w Europie. Na koniec tygodnia rentowność 5-latek oscylowała nieco powyżej 5,8 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła o 4 pkt bazowe i wyniosła 4,62 proc.

Zagraniczne rynki

W pierwszych dniach tygodnia (za wyjątkiem poniedziałku, kiedy rynki nie pracowały) rentowność obligacji amerykańskich mocno podskoczyła, mimo iż jedna z agencji ratingowych zaprzeczyła pogłoskom jakoby przymierzała się do obniżenia oceny amerykańskich obligacji. Wystarczyło jednak, że rząd USA dostarczył olbrzymiej podaży nowych papierów. Pod koniec tygodnia ta presja nieco się obniżyła, ale i tak w piątek po południu rentowność papierów dwuletnich wynosiła 0,95 proc. (wzrost o 8 pkt), a 10 letnich 3,55 proc. (wzrost o 16 pkt).

W Europie obserwowaliśmy ten sam obrazek, ponieważ także i tu inwestorzy zdają sobie sprawę, że gros emisji obligacji jest jeszcze przed nimi (i przed rządami). Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wzrosła o 14 pkt do 1,43 proc., a 10-letnich o 11 pkt do 3,62 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

To już czwarty z kolei tydzień na giełdzie, podczas którego na GPW niewiele się działo. Przedsmak "emocji", które czekają na inwestorów mieliśmy już w poniedziałek, kiedy dzienne obroty spadły do 530 mln PLN - najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Kolejne dni były już nieco żwawsze, ale mimo zwiększonej wymiany akcjami, w skali tygodnia zmieniło się niewiele. Najciekawszym dniem była środa, kiedy obserwowaliśmy spore zwyżki.

Jednak była to tylko reakcja na wzrost za oceanem, który z kolei opierał się na marnych podstawach - wzrósł chimeryczny zwykle wskaźnik zaufania Amerykanów do gospodarki. Dlatego kolejne dni przyniosły już korektę notowań. Cechą wspólną sesji z całego tygodnia była słabsza końcówka każdej z nich. Ostatecznie WIG spadł o 0,3 proc., a WIG20 o 0,7 proc., ale indeksy te nadal utrzymały się w obszarze czterotygodniowej już teraz konsolidacji. mWIG zyskał 0,6 proc. (trzynasty tydzień wzrostu z rzędu), a sWIG o 1,0 proc. Obroty wzrosły do 5,75 mld PLN i były minimalnie wyższe niż tydzień wcześniej.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Ceny surowców rosną

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: