eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze VC a dezinwestycja

Fundusze VC a dezinwestycja

2009-06-01 12:18

Przeczytaj także: W co inwestują fundusze VC?

4. Wprowadzenie spółki na giełdę (IPO)

Klasycznym sposobem przeprowadzenia dezinwestycji przedsiębiorstwa przez Venture Capital jest wprowadzenie go na giełdę, a następnie sprzedaż akcji za jej pośrednictwem. Akcje sprzedawane są najczęściej w kilku transakcjach giełdowych na rzecz z góry wybranego inwestora. Jest to jedna z korzystniejszych form dezinwestycji dla VC ze względu na wysoką wycenę akcji jaką może osiągnąć dana spółka. Różnica w cenie pomiędzy sprzedażą bezpośrednią, a sprzedażą za pośrednictwem giełdy może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wysoki koszt związany z przygotowanie firmy do spełnienia warunków stawianych przez rynek publiczny.

5. Umorzenie udziałów (likwidacja przedsiębiorstwa)

Jest to specyficzna forma wyjścia z inwestycji, która ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo nie przyniosło spodziewanych rezultatów ekonomicznych, a brak jest nabywcy, który byłby zainteresowany jego przejęciem. Likwidacja w rzeczywistości sprowadza się do sprzedaży majątku firmy, uregulowania wszystkich zobowiązań i podziału ewentualnych nadwyżek wśród akcjonariuszy.

Przedstawione wyżej możliwości mogą następować w kilku etapach bądź jednorazowo. Ewentualny wpływ na decyzję funduszu mogą mieć również aktualne uwarunkowania makroekonomiczne i zmiany w otoczeniu. "Venture Capital może np. chcieć skorzystać z okazji wynikającej z wysokich wycen wynikających z hossy na rynku czy zainteresowania inwestora branżowego", tłumaczy Bogusław Bartoń, prezes OneRay Investment SA.

Fundusz opuszcza spółkę i realizuje zysk. Pozostali udziałowcy mogą wtedy także ocenić, jak wzrosła wartość ich udziałów. Zazwyczaj jest to znaczący wzrost, który jest wielokrotnością kwoty zainwestowanej na samym początku.

Mimo iż Venture Capital zainteresowane są maksymalizacją zysku, to jednak starają się mieć też wzgląd na inne czynniki w fazie dezinwestycji. Należy do nich współpraca z dotychczasowymi partnerami, poszanowanie praw udziałowców mniejszościowych oraz wybieranie takich rodzajów transakcji, które pozwalają na dalszy rozwój spółki.

Podsumowując należy pamiętać o tym, żeby wszelkie detale dotyczące terminu oraz sposobu wyjścia z inwestycji, ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek i niemiłych rozczarowań, na zakończenie całej procedury inwestycyjnej, która bierze swój początek od przekazania przez spółkę niezbędnych materiałów i danych, a kończy się w momencie rozstania z inwestorem.

poprzednia  

1 2

oprac. : Rafał Pałgan / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: