eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP: stopa rezerwy w dół

RPP: stopa rezerwy w dół

2009-05-28 12:42

Przeczytaj także: USA: ceny obligacji spadają

OBSERWUJ AKCJE


Agora- w środę akcje spółki podrożały o prawie 5 proc. przy bardzo wysokiej aktywności inwestorów. Tylko dwukrotnie w tym roku chętnych do wymiany papierów wartościowych Agory było więcej, co może sugerować, że po trwającej od początku maja wyprzedaży popyt próbuje wrócić do gry. W maju akcje Agory kosztowały już blisko 17 PLN, a kilkanaście dni później można było nabyć je za ok. 13 PLN. Krótkoterminowy trend wyznaczony przez średnie kroczące z 20 i 50 sesji jest w dalszym ciągu wzrostowy, choć uruchomiony został pierwszy alarm ostrzegawczy, gdy notowania spółki spadły poniżej szybszej średniej. Pozytywny zwrot współczynnika stochastycznego może w najbliższych dniach pomóc bykom powalczyć o powrót w okolicę 15 PLN za akcję, a jeśli stałoby się to faktem MACD wskazałby szybko sygnał kupna. Zlecenia ograniczające straty warto ustawić poniżej 13 PLN za akcję.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


MIRBUD - podpisał umowę na dokończenie budowy centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Wartość zlecenia to 8,7 mln PLN brutto, a termin zakończenia prac ustalono na 30 września.

UNIBEP - zarząd zaproponował, a rada nadzorcza poparła wniosek o wypłatę dywidendy w wysokości 10 groszy na akcję. Ostateczna decyzja należy do akcjonariuszy w czasie WZA.

Mennica - walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o przeznaczeniu 32,85 mln PLN na wypłatę dywidendy, co daje 5 PLN na akcję. Prawo do dywidendy ustalono na 9 czerwca, a wypłatę na 29 czerwca.

PROGNOZA GIEŁDOWA


W USA nastroje inwestorów znacznie się pogorszyły po komunikacie FDIC, w którym stwierdzono, że aż 305 amerykańskich banków może mieć problemy ze spłatą zadłużenia. Inwestorów wystraszył też wzrost rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, ponieważ oznacza on wzrost kosztów finansowania także dla przedsiębiorstw komercyjnych, a w konsekwencji być może przedłużenie recesji.

Nic dziwnego więc, że nastroje na Starym Kontynencie są odmienne od wczorajszych. Być może uda się je ponownie poprawić, jeśli dzisiejsze dane spełnią pokładane w nich nadzieje. Chodzi głównie o zamówienia na dobra trwałego użytku w USA oraz sprzedaż nowych domów (także w Stanach). Jeśli jednak inwestorzy będą nadal zapatrzeni w rysujące się problemy w nieco bardziej odległej przyszłości (które zwiastuje wzrost rentowności obligacji), nawet dane lepsze od oczekiwań nie podniosą dziś indeksów w Stanach. Dlatego sesja w Warszawie też może nie należeć do przyjemnych. Niewielki spadek zanotujemy już na otwarciu, a później najpewniej będziemy naśladować zachowanie kontraktów na amerykańskie indeksy.

WALUTY


W czwartek do południa inwestorzy w Europie poznają szereg odczytów wskaźników mierzących nastroje przedsiębiorców i konsumentów i jeżeli rynki miałyby się zachowywać podobnie jak przez ostatnie trzy miesiące można spodziewać się komentarzy o zbliżającym się końcu recesji nawet jeśli poprawiłby się choć jeden z czterech indeksów. Na rynku walutowym dolar przystępował w czwartek do odrabiania strat wobec jena oraz euro, które potaniało z 1,40 USD do ok. 1,38 USD. Złoty po decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych wyraźnie się osłabiał. Notowania franka szwajcarskiego wzrosły do 2,96 PLN, euro do 4,48 PLN, a dolar podrożał do 3,24 PLN.
Kurs złotego spada

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: