eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

2012-06-27 10:37

Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne? © fox17 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych sprawiła, że Polacy uciekają z funduszy akcji. Nic dziwnego - rynki coraz mocniej uzależnione są raczej od polityki, niż od ekonomii. W tej sytuacji najlepszą strategią inwestycyjną jest unikanie nadmiernego ryzyka i dywersyfikacja środków w portfelu - radzą eksperci. Dobrym wyjściem na takie czasy mogą być fundusze funduszy - rozwiązanie, które pozwala inwestorom skupić się na strategicznych decyzjach, sam dobór nawet kilkunastu najlepszych papierów pozostawiając w rękach specjalistów.

Przeczytaj także: TFI omijają akcje

Kryzys zadłużenia w strefie euro trwa. Inwestorzy mają coraz mniejszą wiarę w wypłacalność rządów. Oprocentowanie hiszpańskich i włoskich obligacji rośnie, a notowania indeksów europejskich giełd nie mogą już od wielu miesięcy odbić się od dna. Rynkami sterują emocje, a inwestorom przychodzi zmierzyć się ze zdarzeniami, których nie są w stanie przewidzieć. - Rynek jest trudny i wymaga wyjątkowej ostrożności – mówi Piotr Tukendorf z Deutsche Bank PBC, zarządzający DB Funds FIO. – Inwestorzy muszą dużo więcej czasu poświęcać selekcji odpowiednich rozwiązań niż w czasach hossy z lat 2006-2007 - dodaje. Co jednak, kiedy nie zawsze mogą sobie na to pozwolić?

Polacy cenią bezpieczeństwo

Na razie zrażeni historycznymi stratami i spadkami w ostatnich miesiącach Polacy odchodzą od funduszy akcji. Według najnowszych danych Open Finance stanowią one już tylko około 30 proc. zdeponowanych w TFI środków. To najmniej od siedmiu lat. Rok wcześniej ich udział wynosił 40 procent.

Jak na razie rok, przynajmniej pod względem nowej sprzedaży jednostek, wydawał się dla funduszy udany. W kwietniu piąty miesiąc z rzędu Polacy wpłacili więcej pieniędzy do funduszy TFI, niż z nich wycofali. Jak podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) po czterech pierwszych miesiącach 2012 roku do funduszy wpłynęło w sumie 5,3 mld zł netto, ponad siedmiokrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2011 roku. Jednak jednocześnie sytuacja na giełdzie się pogarszała. - Obecnie mamy do czynienia raczej z odchodzeniem od funduszy agresywnych – mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance. – Na parkiety wrócił temat Grecji, Hiszpanii, czyli problemy zadłużeniowe południa – wyjaśnia.

fot. fox17 - Fotolia.com

Czy istnieją bezpieczne fundusze inwestycyjne?

Polacy odchodzą od funduszy akcji

Udział naszego kraju w europejskim rynku funduszy jest wciąż mikroskopijny. Na koniec 2011 roku wynosił zaledwie 0,3 proc. - wynika z danych zaprezentowanych przez IZFiA na VII Forum Funduszy Inwestycyjnych w Warszawie. Wartość aktywów netto na głowę mieszkańca wyniosła na koniec 2011 roku 374,38 euro. Pod względem tej statystyki wyprzedzają nas nie tylko mieszkańcy Europy Zachodniej. Wartość aktywów netto na jednego Czecha to 390,72 euro, Węgra 636,12 euro, a Niemca 2767,47 euro.

- Polacy cenią bezpieczny zysk, nie chcą ryzykować utraty ciężko zarobionych pieniędzy. Cześć z nas uważa, że ma za mało pieniędzy by lokować je w ryzykownych formach oszczędności – tłumaczy Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Dywersyfikacja zmniejszy ryzyko

W burzliwych czasach pożądane są bezpieczne i elastyczne formy oszczędzania. Czy fundusze inwestycyjne mogą spełnić tę potrzebę? – Na pewno osoby odkładające pieniądze długookresowo i systematycznie nie powinny się do nich zrażać, bo w długim czasie trend wyrówna się i powinien przynieść zyski – mówi Bernard Waszczyk z Open Finance. – Z kolei dywersyfikacja portfela, geograficzna, branżowa czy ze względu na klasę aktywów jest dobrym zabezpieczeniem przed niespodziewanymi wydarzeniami – dodaje.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: