eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w 2008 r.

Debiuty giełdowe w Europie w 2008 r.

2009-05-05 14:00

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Na giełdach w Japonii drugi rok z rzędu odnotowano znaczący spadek aktywności w zakresie IPO, zarówno pod względem liczby debiutów (60%), jak i łącznej wartości ofert (71%).

Na rynkach Bliskiego Wschodu w 2008 roku przeprowadzono 25 IPO (spadek o 26% w porównaniu do 2007 roku) o łącznej wartości 8 mld euro (spadek o 12%), z których większość odbyła się na rynkach w Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Co czeka nasz rynek w przyszłości?

W obliczu niepewności co do dalszego przebiegu globalnego kryzysu finansowego, niezwykle ciężko jest prognozować, kiedy na większą skalę powróci zainteresowanie ofertami publicznymi czy wręcz samym inwestowaniem w akcje. Utrata zaufania przez inwestorów do rynków finansowych doprowadziła do znaczących spadków wycen papierów udziałowych oraz odpływu kapitału do lokat charakteryzujących się wyższym poziomem bezpieczeństwa, takich jak obligacje skarbowe. Szczególnie mocno dotknięte w tym zakresie zostały małe i średnie spółki.

Powstaje pytanie, kiedy na rynek powrócą debiutanci, a oferty publiczne na GPW znów staną się znaczącym źródłem pozyskiwania kapitału dla spółek. Trendy występujące na rynku IPO podążają zazwyczaj za zmianami cyklu gospodarczego, przy czym liczba i wartość ofert publicznych są mocno skorelowane z cenami akcji na rynkach kapitałowych. Zjawisko to widoczne było szczególnie w latach 80. i 90. XX wieku, kiedy to wysokie liczby i wartości IPO towarzyszyły okresom silnego wzrostu gospodarczego i wzrastających kursów akcji na giełdach. Tym samym trendem tłumaczyć też należy małe liczby i wartości ofert publicznych w późnych latach 70. i wczesnych latach 90. XX wieku, jak również w pierwszych latach XXI wieku, kiedy to wystąpiły zjawiska recesyjne lub okresy mocnego spowolnienia gospodarczego.

Zgodnie z powyższym, ożywienia na rynku IPO należy się spodziewać dopiero gdy pojawią się pierwsze sygnały zmiany niekorzystnych tendencji w gospodarce. W przeszłości zmiany trendów na rynkach kapitałowych wyprzedzały zmiany cyklu gospodarczego o 4-6 miesięcy. Rynek IPO będzie podążał zgodnie z tą tendencją, jednak z pewnym opóźnieniem, jako że sam proces oferty publicznej zajmuje zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. Należy również oczekiwać, iż w pierwszej fazie ożywienia dominować będą IPO dużych spółek lub tych pochodzących z branż najmniej dotkniętych przez obecne spowolnienie.

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje dane na temat debiutów na głównych rynkach kapitałowych Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii. Ankieta została opracowana przez londyńską grupę ds. rynków kapitałowych stanowiącą część brytyjskiego oddziału PricewaterhouseCoopers, przy współudziale specjalistów z innych krajów, w tym z Polski. Dane nie obejmują zmian przez spółki rynku notowań w ramach rynków objętych ankietą, jednak obejmują debiuty nie związane z ofertą akcji. Dane sklasyfikowano w oparciu o datę rozpoczęcia notowań akcji lub praw do akcji (PDA). Wartość ofert nie zawiera ewentualnych opcji nadsubskrypcji. Ankietę sporządzono w oparciu o dane przesyłane przez poszczególne giełdy. Dane te nie podlegały odrębnej weryfikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: