eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt na PIT: oferta banków 2009

Kredyt na PIT: oferta banków 2009

2009-04-10 13:40

Przeczytaj także: Kredyty na PIT wciąż dostępne

Kolejnym niedrogim sposobem na sfinansowanie należnego podatku może być kredyt odnawialny w rachunku. Tego typu pożyczki mają zazwyczaj oprocentowanie niższe niż kredyty gotówkowe. Mniejsza jest również prowizja za udzielenie kredytu, chociaż w tym przypadku trzeba pamiętać, że płaci się ją raz do roku. Po 12 miesiącach trzeba będzie ponieść opłatę za przedłużenie umowy. Zaletą limitów w rachunku jest fakt, że ich efektywne oprocentowanie może być dużo niższe. Jeśli na konto, w ramach którego pożyczyliśmy pieniądze, wpływa co miesiąc pensja, zmniejsza ona poziom zadłużenia. Odsetki płacimy zaś tylko od wykorzystanego kredytu.

fot. mat. prasowe

Przykładowe oferty kredytów w rachunku

Przykładowe oferty kredytów w rachunku

Trzeba oczywiście pamiętać, że pożyczenie pieniędzy od banku wiąże się z kosztami związanymi z odsetkami i prowizjami. Jeśli więc w następnym roku też grozi nam dopłata podatku, już wcześniej warto odkładać odpowiednie kwoty. Takie rozwiązanie będzie na pewno dużo tańsze, a co więcej, da szansę na to, że to bank dopisze nam odsetki.

Komentarz Anny Misiak, doradcy podatkowy w firmie doradczej MDDP

W przypadku konieczności zapłaty podatku zawsze można spróbować podjąć próbę jego odroczenia lub rozłożenia na raty. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 67a) urząd skarbowy może wydać taką decyzję. Aby o to wnioskować, konieczne jest jednak podjęcie określonych działań przez samego podatnika.

Procedura odroczenia lub rozłożenia podatku na raty jest uruchamiana na wniosek podatnika. Wniosek musi być złożony przed upływem terminu zapłaty podatku, a więc przed 30 kwietnia, jako że po upływie tej daty należne zobowiązanie stanie się już zaległością podatkową i należałoby wnioskować o odroczenie lub rozłożenie na raty zaległości podatkowej. Urząd skarbowy ma miesiąc (a w szczególnie skomplikowanych przypadkach nawet dwa miesiące) na rozpatrzenie wniosku podatnika. Tak więc, biorąc pod uwagę powyższe terminy, istotne może okazać się złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty jak najszybciej, nawet przed końcem marca.

Podjęcie przez urząd skarbowy tej decyzji ma miejsce jednak wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. W sprawach indywidualnych przypadki odroczenia płatności podatku lub rozłożenia ich na raty należą raczej do rzadkości. Aby urząd podjął pozytywną dla podatnika decyzję, podatnik musi we wniosku przedstawić odpowiednio stan faktyczny oraz wykazać, jaki ważny interes dotyczy podatnika, i uzasadnić przesunięcie lub rozłożenie na raty płatności podatku. Pozytywna decyzja urzędu wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty tzw. opłaty prolongacyjnej.

Jeśli urząd nie uzna argumentacji podatnika, nie pozostanie nic innego jak zapłata podatku. Wówczas warto jeszcze raz sprawdzić możliwości skorzystania z ulg podatkowych i złożenia zeznania wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic z dzieckiem.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: