eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 06-09.04.09

Rynki finansowe 06-09.04.09

2009-04-09 19:09

Przeczytaj także: Rynek walutowy 30.03-03.04.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rentowność obligacji 5-letnich pozostawała w okolicach 5,90 proc. aż do środowej aukcji obligacji. Resort finansów bez problemu uplasował całą oferowaną pulę (a nawet z nadwyżką) obligacji 10-letnich. Popyt był 2,5 razy wyższy niż oferta. Sytuacja o tyle zaskakująca, że chodzi o obligacje długoterminowe - do tej pory resort sprzedawał całkiem nieźle papiery o krótkim terminie wykupu. Po aukcji rentowność 5-latek spadła do 5,80 proc., ale inwestorzy szybko uświadomili sobie, że ceną za udany przetarg była wysoka rentowność 10-latek (6,22 proc.) i już w piątek rentowność obligacji 5-letnich wróciła do 5,90 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 2 pkt bazowe i wyniosła 4,14 proc. Warto odnotować, że już trzeci tydzień stopa WIBOR kończy na podobnych poziomach - rynek nie dyskontuje już kolejnych obniżek stóp przez RPP.

Zagraniczne rynki

Rentowność obligacji rosła przez kolejny tydzień, ponieważ inwestorzy zdecydowanie więcej uwagi poświęcają szybko drożejącym akcjom. Stąd bezpieczeństwo przestało być tak cenione jak do tej pory, a ceny obligacji zaczynają spadać wypłaszając dodatkowo z tego rynku inwestorów o krótkim horyzoncie inwestycyjnym. Rentowność obligacji dwuletnich wzrosła 9 pkt do 0,96 proc., a 10-letnich o 11 pkt do 2,92 proc.

W Europie sytuacja nie jest tak klarowna. Banki na Starym Kontynencie nie mają możliwości kreowania swoich bilansów, więc bezpieczeństwo nadal jest cenione. Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła w czwartek 1,41 proc., czyli o 6 pkt mniej niż w miniony piątek. Natomiast rentowność obligacji 10-letnich wzrosła o 8 pkt do 3,27 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Oczekiwana na GPW korekta rozegrała się w poniedziałek i wtorek i była nadspodziewanie płytka. Inwestorzy wykorzystywali każdy najmniejszy nawet spadek cen akcji do ich dokupienia. Wzrosty cen także nie powstrzymywały ich przed zakupami. W rezultacie za nami kolejny - szósty już tydzień z rzędu wzrostów na GPW. I to wzrostów całkiem okazałych. WIG20 zyskał 7 proc. i znalazł się na poziomie najwyższym od połowy stycznia. WIG wzrósł o 7,1 proc. i jest najwyżej od 9 stycznia, mWIG zyskał 6 proc., a sWIG 7,3 proc. Indeks najmniejszych spółek jest najwyższy od połowy października 2008 r. Mimo, że tydzień był o jeden dzień krótszy, obroty były bardzo wysokie - 6,6 mld PLN, to o 900 mln PLN mniej niż w tygodniu poprzednim.

Bardzo dobrze spisała się tym razem branża finansowa - WIG-Banki zyskał 11,7 proc. Niewiele mniej, bo 11,1 proc. wzrósł WIG-Deweloperzy.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: