eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: bezrobocie nieco przystopowało

USA: bezrobocie nieco przystopowało

2009-03-20 13:58

Przez ponad miesiąc od ustanowienia tegorocznego dołka WIG zyskał około 10%. Mniej więcej jedna trzecia tego wzrostu przypadła na sesję z 4 marca.

Przeczytaj także: Rynek pracy w Wielkiej Brytanii - znaczne pogorszenie

Jeśli dołożyć do tego sesję z 19 lutego, to w sumie te dwa dni będą odpowiadać za trzy czwarte zwyżki. Taka statystyka dobrze pokazuje, że w tym okresie można było zarobić na pojedynczych sesjach. Przez resztę czasu na parkiecie niewiele się działo. W poprzednim tygodniu WIG zyskał ok. 1%, w tym jest podobnie. Mamy dobitne potwierdzenie, że do tego, by rynek rósł trwale, potrzeba nie tylko ograniczonej skłonności do pozbywania się akcji (to obserwujemy), ale również chęci do ich kupowania p coraz wyższych cenach (tego od momentu przejścia rynku na wyższe poziomy cen nie widać).

Tydzień kończy się na pewno w całkiem dobrych nastrojach, które spotęgowały nadzieje związane ze zwiększeniem programu wykupu papierów wartościowych w Ameryce, ale jednocześnie można mieć pewien niedosyt, bo w wielu opiniach o rynku przebija mocno optymistyczny ton. Widać jednak było, że tak jak w II połowie lutego broniliśmy się przed złymi nastrojami na świecie, bo inwestorzy wyczekiwali odbicia w USA, tak teraz coraz bardziej zapędy kupujących ogranicza zagrożenie pojawieniem się mocniejszej korekty w Ameryce. S&P 500 dotarł do 800 pkt, których sforsowanie nie będzie łatwym zadaniem. Przełamanie tej bariery wywołało wszak silne zniżki na przełomie lutego i marca. Do tego dochodzą słabości obecnego odbicia, jak ograniczona jego szerokość na naszym parkiecie (mWIG40 zyskał dopiero nieco ponad 4% od 17 lutego), "przepychanie" WIG przez opory na wysokości 22,8 tys. pkt oraz 23 tys. pkt zamiast dynamicznego ich pokonania, jak również pozostawiające w wielu przypadkach dużo do życzenia obroty. W Ameryce do wzrostu można mieć jeszcze więcej "zastrzeżeń". Niepokojące są struktura obrotów, napędzanie zwyżek przez spółki finansowe, brak wyraźniejszych przesłanek fundamentalnych do poprawy koniunktury.

Wskazywanie słabych punktów wzrostu może być odbierane jako walka z panującym przynajmniej w krótkim okresie trendem. Tak jednak nie jest. Niepodważalna jest zdobycz kupujących, którym udało się pokonać opory w strefie 22,8-23 tys. pkt i na tym poziomie wyznaczyć teraz krótkoterminowe wsparcia. Trzeba mieć jednak świadomość, że mankamenty wzrostu grożą jego zakończeniem tak szybko, jak się zaczął.

Dziś ze względu na wygasanie kontraktów terminowych i opcji trwać będzie wyczekiwanie na to, co przyniesie końcowa część sesji. Nie wydaje się, żebyśmy mieli do czynienia z dużą liczbą pozycji arbitrażowych, które będą zamykane pod koniec dnia. Na bardziej atrakcyjnych warunkach można to było zrobić wcześniej, kiedy baza na kontraktach była mocno ujemna. Nie ma też na marcowej serii dużej koncentracji pozycji. Dane GPW wykazują ją jedynie na czerwcowej serii. Jeden inwestor ma 20-25% pozycji.

Warto odnotować obniżenie szacunków chińskiego PKB przez OECD do 6% w tym roku, co kontrastuje z nadziejami inwestorów na wsparcie globalnej koniunktury przez przyspieszenie tamtejszej gospodarki. Interesująco w kontekście programów pomocowych dla branży finansowej wyglądają też informacje o dalszym udzielaniu przez Northern Rock ryzykownych kredytów hipotecznych po tym, jak firma dostała po raz pierwszy wsparcie rządowe jesienią 2007 r. To wraz z wypłatą bonusów, np. przez AIG pokazuje, jak nieefektywne może być wykorzystanie publicznych pieniędzy.

Najważniejsze wydarzenia z 18 marca 2009 r.:

  • Lutowa podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii wzrosła o 18,8% r/r
  • Lutowa inflacja CPI w Kanadzie wyniosła 1,4%, bazowa 1,9%
  • Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA wykazały niewielki spadek do 646 tys.
  • Lutowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA spadły o 0,4%, mniej od oczekiwań
  • Marcowy Philadelphia Fed w USA podniósł się do minus 35 pkt

Dziś na rynkach (19.03.2009)

  • Lutowa sprzedaż detaliczna w Rosji spadła o 2,4% r/r
  • Lutowe ceny producentów w Niemczech wzrosły o 0,9% r/r
  • Styczniowa produkcja przemysłowa w strefie euro
  • Styczniowa sprzedaż detaliczna w Kanadzie
  • Lutowa inflacja bazowa w Polsce

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: