eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 02-06.03.09

Rynki finansowe 02-06.03.09

2009-03-08 10:50

Przeczytaj także: Rynek walutowy 02-06.03.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek
Ożywienie na warszawskiej giełdzie nie idzie w parze ze zwiększonym popytem na obligacje, zresztą również rynek walutowy nie sugeruje, by atrakcyjność naszego rynku papierów skarbowych wzrosła w oczach inwestorów zagranicznych. W środę przeprowadzono jedyną z zapowiedzianych na marzec aukcji obligacji i choć resort finansów ogranicza podaż, to i tak nie udało się sprzedać pełnej oferty obligacji (choć potrzebny był przetarg uzupełniający).

Rynek nie daje jednoznacznych sygnałów, co do dalszego kierunku rozwoju wypadków. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 5-letnich sięgała 5,9 proc., mniej więcej tyle co przed tygodniem. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o 13 pkt bazowych i wyniosła 4,38 proc.

Zagraniczne rynki
Amerykańskie obligacje zyskiwały na wartości do piątku, zwłaszcza w czwartek było to widoczne. Inwestorzy domyślają się, że niebawem Fed może rozpocząć skup obligacji skarbowych, a więc wzrośnie na nie popyt (choć nie powinien to być czynnik trwale umacniający papiery skarbowe). W piątek, po publikacji słabych danych z rynku pracy rynek zdał sobie sprawę, że tylko spekulują, co do możliwości pojawienia się większego popytu, natomiast podaż ze strony Departamentu Skarbu z pewnością wzrośnie. Tylko w przyszłym tygodniu podaż papierów skarbowych wyniesie 63 mld USD.

Na koniec tygodnia rentowność papierów 2-letnich spadła o 14 pkt do 0,91 proc., a 10-letnich o 18 pkt do 2,83 proc. W Europie rentowności obligacji także spadały, ponieważ rynek spodziewa się kolejnej obniżki stóp procentowych, mimo że ECB obniżył je w czwartek do rekordowo niskiego poziomu (1,5 proc.) Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich spadła o 11 pkt do 2,93 proc. Rentowność dwulatek wyniosła 1,15 proc. także po spadku o 11 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Warszawska giełda przerwała wreszcie długą serię spadków. Wcześniej WIG20 tracił przez osiem tygodni z rzędu, ale tym razem mieliśmy sporą zwyżkę. Sukces tym większy, że na pozostałych rynkach europejskich oglądaliśmy spore straty, które przeciętnie sięgały 5 proc. O zwyżce na naszym parkiecie decydowały notowania banków, które po głębokiej przecenie z początku roku, teraz zyskały 7,5 proc. (WIG-Banki), czyli prawie tyle samo co sam WIG20 (7,6 proc.), do którego zwyżki "rękę" przyłożył też KGHM. Jego akcje podrożały w tym tygodniu o 27,6 proc. Mniejsze spółki również drożały, ale nieco wolniej - mWIG zyskał 3,8 proc., a sWIG 2,2 proc. W efekcie WIG wzrósł w skali tygodnia o 5,8 proc., a obroty podliczono na 5 mld PLN.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: