eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kogo wybierają fundusze VC?

Kogo wybierają fundusze VC?

2009-03-07 13:46

Przeczytaj także: Jak przekonać do siebie fundusze VC?


Fundusze wysokiego ryzyka na tym tle jawią się niezwykle atrakcyjnie. Z jednej strony dysponują środkami, które w zupełności wystarczą na rozwój działalności, a przy okazji nie wymagają tylu formalności co w przypadku kredytu bankowego czy przeprowadzenia IPO. Ponadto inwestorzy VC nie mają skłonności do przejmowania stanowisk kierowniczych w spółkach, tak jak to wygląda w przypadku inwestora branżowego. Przedstawiciele funduszu są zazwyczaj inwestorami pasywnymi. Zajmują miejsca w radach nadzorczych, monitorują wyniki spółki i ich zgodność z przyjętymi planami.

Co jest ważne dla inwestora?

Dla inwestorów VC ważniejsza od historii kredytowej przedsiębiorstwa jest innowacyjna, a przy tym realna wizja firmy, której gwarantem realizacji będzie solidny zespół menedżerski. Dlatego inwestorzy VC szukają firm, które:
  • mają dobrą kadrę kierowniczą,
  • mają lepszą niż konkurenci ofertę produktów/usług lub przewagę technologiczną,
  • działają na wzrostowym rynku,
  • mają potencjał aby rozwijać się szybciej niż ich branża,
  • posiadają znaczny udział w rynku.
Zatem jeśli firma wyróżnia się kompetentną kadrą zarządzającą to, tak naprawdę według specjalistów żadne wyzwanie nie stanowi dla niej bariery. Paradoksalnie staje się ono kolejnym etapem na ścieżce wzrostu. „Doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany management to mocny fundament, na bazie którego można stworzyć firmę, gwarantującą duży zwrot z zainwestowanego kapitału” – potwierdza Bogusław Bartoń, prezes OneRay Investment SA.

Dla dobrych menedżerów współpraca z inwestorem VC może okazać się życiową szansą. Gdy firma się rozwija, dyrektor małej spółki staje się dyrektorem dużej spółki, a dzięki opcjom lub udziałowi w wykupie menedżerskim, z najemnego pracownika może stać się współwłaścicielem.

Ponadto jeśli firma ma już choć jeden produkt bądź usługę którą udało jej się wypromować na rynku, VC prędzej dostarczy jej kapitału na dalszą ekspansję. Szansę zainteresowania funduszy VC zwiększa też działanie w branżach, dla których przewiduje się rosnący udział w rynku. Na mniej perspektywicznych rynkach znalezienie inwestora nie jest niemożliwe aczkolwiek, szanse na jego pozyskanie maleją.

Mając na względzie wymienione wyżej kryteria, względem których inwestorzy kierują się przy wyborze inwestycji, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasz projekt spotka się z zainteresowaniem inwestora. Dodatkowo znając preferencje inwestycyjne konkretnego funduszu, unikniemy błądzenia w gąszczu różnorakich instytucji, które z góry nie będą zainteresowane naszym pomysłem. Dlatego zanim wybierzemy się do któregoś z funduszy, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze specyfiką działania każdego z nich. Głównym źródłem informacji o na temat VC jest Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, jednak należy pamiętać o tym, że istnieją fundusze VC niezrzeszone w PSIK. Dlatego jeśli interesuje na pełen obraz rynku, informacji należy szukać na serwisach internetowych poświęconych tematyce inwestycji kapitałowych - radzi portal IPO.pl.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: