eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: gospodarka wciąż w kiepskiej kondycji

USA: gospodarka wciąż w kiepskiej kondycji

2009-02-24 12:12

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Złoty od rana jest nieco słabszy, co jest naturalną reakcją na wynik wczorajszej sesji w USA. Skala osłabienia jest jednak niewielka. W przypadku gdyby rynek zdołał utrzymać się poniżej wczorajszego maksimum przy 4,72 na EURPLN, istnieje nadal szansa na przedłużenie korekty spadkowej. Będzie to zależeć głównie od intepretacji wczorajszego sygnału sprzedaży na indeksach. Według nas rynek polski w dużej części zdykontował już negatywne informacje i dlatego reakcja może nie być silna. Czynnikiem działającym stabilizująco na notowania będzie również wyjątkowa niepewność towarzysząca jutrzejszej decyzji RPP. Dane o sprzedaży detalicznej zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie wpłynęły istotnie na notowania.

EUR/USD

Wczorajszy test poziomu 1,30 został wykorzystany przez grających zgodnie z trendem inwestorów do sprzedaży euro i zakupu dolarów. W trendzie średnioterminowym po dwóch dniach odbicia (czwartek, piątek) istnieje bardzo duże szansa, że kolejny dzień przyniesie ruch zgodny z trendem i tak się stało. Kontynuacja wyprzedaży na Wall Street powinna przynieść dalsze umocnienie dolara i nowe minimum obecnego trendu na EURUSD. Należy jednak pamiętać, że dolar pozostanie bardzo wrażliwy na zmianę sentymentu. Siła dolara wynika ze strachu inwestorów i wysokiej awersji do ryzyka. Szczególnie w tym tygodniu należy spodziewać się wysokiej zmienności na dolarze. Niewiadomo bowiem kiedy dokładnie Geithner zapozna rynki ze swoim planem dla banków.

GBP/USD

Funt w dalszym ciągu zachowuje się lepiej od euro. EURGBP jest bliski przełamania istotnych poziomów technicznych, co może doprowadzić do znacznego pogłębia trwającej korekty spadkowej. GBPUSD będzie prawdopodobnie poruszał się w trendzie bocznym. Silniejsze zachowanie dolara będzie kompensowane słabszym zachowaniem euro. Najbliższym oporem pozostaje poziom 1,50. Istotne wsparcie znajduje się w pobliżu 1,41. Słabsze wsparciem będzie strefa 1,435-1,44.
Brak reakcji funta na wyprzedaż na giełdach jest pozytywnym sygnałem dla brytyjskiej waluty. Być może podobnie będzie reagować polski złoty.

USD/JPY

Kolejną walutą, która od dłuższego czasu zachowuje się wbrew wcześniejszym tendencjom jest jen. Jen przez cały czas korzystał na pogłębiającym się kryzysie i nie tylko był kupowany przez inwestorów zamykających tzw. carry trade, ale również przez graczy liczących na jego dalszą aprecjację. Realizacja zysków na jenie dziwnym trafem zbiega się w czasie z realizacją zysków na funcie. Jen osłabia się nie tylko do dolara, ale w całym koszyku. Najbliższym wsparciem będzie przebity opór w strefie 94,2-94,4.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: