eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: rynki zdezorientowane

USA: rynki zdezorientowane

2009-01-28 12:55

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Obniżka stóp okazała się większa od oczekiwań - RPP obcięła stopy o 75 punktów bazowych idąc śladem innych banków centralnych. Notowania złotego praktycznie nie zareagowały na decyzję, co potwierdza tezę, że rynek nie jest skoncentrowany na stopach procentowych. Z punktu widzenia analizy technicznej trwa konsolidacja w przedziale 4,30-4,40. Lepszy sentyment na rynkach powinien wspierać złotego w krótkim terminie, ale zakres aprecjacji będzie ograniczony. Coraz większym tematem dla rynku będzie spodziewana w tym roku dziura w finansach państwa. Najbliższym wsparciem pozostaje 4,30, a kolejnym strefa 4,17-4,20.

EUR/USD

Notowania EURUSD wróciły do poprzedniego zakresu. Strefą oporu jest więc ponownie 1,3330-1,3380, a strefa wsparcia przesunęła się w górę do 1,31-1,3150. Dolar reaguje na nadchodzące z USA wiadomości i dlatego reakcje na parach dolarowych są dość gwałtowne i mało przewidywalne. Drugim czynnikiem wspierającym odbicie na EURUSD jest kolejny dzień lepszego zachowania rynków akcji. Wybicie się z obecnej konsolidacji będzie sygnałem do większego ruchu. W przypadku ruchu wzrostowego celem będzie strefa 1,35-1,37. W przypadku ruchu spadkowego - strefa 1,26-1,28.

GBP/USD

Odbicie na funcie jest kontynuowane. Wczorajsze odreagowanie ruchu w kierunku 1,4240 było wystarczające, aby rynek nabrał oddechu przed kolejnym uderzeniem popytu. Dzisiaj ruch wzrostowy został wznowiony a notowania GBPUSD ustanowiły nowe maksimum ruchu, co jest sygnałem bardzo pozytywnym dla funta. GBPUSD pozostaje jednak w strefie istotnego oporu 1,42- 1,43 i dopóki nie zostanie on definitywnie pokonany radzimy wstrzymać się z zajmowaniem długich pozycji. Nowy szczyt na funcie został ustanowiony głównie z powodu korekty na parze EURGBP - zachowanie dolara odegrało mniejszą rolę.

USD/JPY

Jen pozostaje relatywnie stabilny do dolara. Skala odreagowania spadków jest niewielka, co wskazuje na silny popyt na jeny. Impulsem do większego osłabienia jena mogą być dane makro z gospodarki japońskiej, które będą publikowane w czwartek i piątek. Nastawiona na eksport gospodarka japońska bardzo ucierpiała z powodu kryzysu, jednak dla inwestorów najważniejszą kwestią obecnie jest bezpieczeństwo danej waluty. Jen jest walutą bezpieczną ze względu na duży poziom oszczędności japońskich gospodarstw domowych. Czynnikiem negatywnym dla japońskiej waluty jest niewątpliwie załamanie się japońskiego eksportu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen
Kurs dolara traci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: