eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: wynagrodzenia i produkcja w Polsce

Tydzień: wynagrodzenia i produkcja w Polsce

2009-01-19 10:50

Tydzień: wynagrodzenia i produkcja w Polsce

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już dziś poznamy dynamikę wynagrodzeń w Polsce, a już jutro dynamikę produkcji przemysłowej. W obu wypadkach rynek spodziewa się argumentów za obniżką stóp.

Przeczytaj także: USA: rząd pomoże Bank of America

W przypadku dynamiki wynagrodzeń, ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewają się średnio wzrostu o 6,5 proc., w porównaniu do wzrostu o 7,4 proc.). Sytuacja nadal jest więc zaskakująco dobra dla pracowników, choć trzeba pamiętać, że niezwykle szybko doszliśmy z sytuacji dwucyfrowego wzrostu płac do obaw o skalę zwolnień w gospodarce. W grudniu ekonomiści spodziewają się wzrostu zatrudnienia o 2,6 proc., gorsze przewidywania zostawiając sobie na 2009 r. We wtorek poznamy dynamikę produkcji w Polsce za grudzień, a w środę inflację bazową. W tym czasie z USA napłyną kolejne raporty kwartalne, a w czwartek dane z rynku nieruchomości.

SYTUACJA NA GPW


Ostatnia sesja tygodnia przerwała wreszcie serię siedmiu spadkowych notowań z rzędu. Było to możliwe głównie dzięki zwrotowi akcji w USA, gdzie początkowo indeksy mocno spadały (stąd też zniżka u nas pod koniec notowań w czwartek), by ostatecznie wyjść na plus, co umożliwiło nam odreagowanie. Odreagowanie, które nie było zbyt silne. Co prawda WIG20 już na otwarciu zyskiwał ponad 2 proc., a kupujących zbyt wielu nie było, momentami indeks zyskiwał zaledwie 0,5 proc.

Zainteresowanie można określić jako umiarkowane, bo obroty wyniosły 878 mln PLN na całym rynku akcji. Nie mniej wyceny spółek znów znalazły się na niskim poziomie, zachęcając do zakupów, choć zapewne o krótkoterminowy wysoki zwrot będzie trudno. W piątek podrożały akcje 168 spółek, potaniały 116.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



W tym tygodniu wynikami kwartalnymi chwalić się będą takie europejskie koncerny jak Nokia, Burrbery, czy Fiat, który z powodu braku zamówień musiał wysłać większość pracowników włoskich fabryk na przymusowe płatne urlopy. Objęcie urzędu przez Baracka Obamę nie powinno mieć większego przełożenia na decyzje inwestorów, a szanse na ewentualne odbicie na rynkach akcji będą uzależnione od ilości "niespodzianek". Uwaga inwestorów po kilku tygodniach spokoju ponownie kieruje się niemal w całości na sektor bankowy, pomysł utworzenia tzw. złego banku, który miałby przejmować "toksyczne aktywa" zyskuje coraz większe poparcie nie tylko wśród polityków z USA, ale również z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii. Poniedziałkowa sesja kończyła się w Azji symbolicznymi wzrostami.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: