eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja w USA - dzisiaj dane

Inflacja w USA - dzisiaj dane

2008-11-19 10:46

Inflacja w USA - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Inflacja w Stanach ma się obniżyć - według prognoz ekonomistów - do 4,1 proc. z 4,9 proc. przed miesiącem. Teoretycznie daje to pole do dalszych obniżek stóp w Stanach.

Przeczytaj także: Dynamika wynagrodzeń w Polsce - dzisiaj dane

Teoretycznie, bo trzeba pamiętać, że Fed już wcześniej obniżał stopy niejako dyskontując zawczasu możliwość wolniejszej dynamiki wzrostu cen. Zwłaszcza, że inflacja bazowa (a więc po wyłączeniu najbardziej spadających cen paliw) ma obniżyć się z 2,5 do 2,4 proc. Mimo spadku stóp rynek nieruchomości w Stanach nadal nie może podźwignąć się z kłopotów. Oczekuje się, że liczba nowo rozpoczętych budów domów ma spaść o 4,5 proc. do 780 tys. (wynik aktualizowany), a liczba pozwoleń na budowę ma obniżyć się o 4,3 proc. do 770 tys.


SYTUACJA NA GPW


Spodziewaliśmy się spokojnej sesji, niewielkich obrotów i dryfowania indeksów, ale kłopoty z realizacją podobnego scenariusza ujawniły się szybko. Spadający złoty dość dobrze ilustrował nieufność inwestorów zagranicznych wobec rynków w regionie, w tym także do naszego. Pozbawione wsparcia kupujących spadły kursy wszystkich spółek wchodzących w skład WIG20. Obroty na całym rynku akcji podliczono na 1,1 mld PLN, a więc były prawie dwa razy wyższe niż w poniedziałek, potwierdzając przewagę sprzedających.

Nadal jednak nie zostały przełamane dołki z października, pojawiają się mniej lub bardziej śmiałe teorie kształtowania się dołków bessy. Tyle, że każde odbicie rodzi się w takich warunkach w wielkich bólach, więc nawet jeśli dołki nie będą pogłębiane, nie oznacza to jeszcze, że nadejdą wzrosty. Wczoraj podrożały akcje 83 spółek, potaniały 221.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



W październiku z amerykańskich funduszy emerytalnych wyparowało 130 mld USD, dlatego inwestorzy z ogromną uwagą przysłuchiwali się wypowiedziom prezesów tzw. Wielkiej Trójki z Detroit czyli motoryzacyjnych gigantów General Motors, Chrysler'a i Ford'a. Usiłują oni "podpiąć się" pod 25 mld spośród 700 mld USD przygotowanych przez amerykański rząd na łagodzenie skutków kryzysu, ale z wypowiedzi senatorów wynika, że chyba nie byli zbyt przekonujący.

Nikt nie kwestionuje znaczenia tych firm dla gospodarki - wiadomo, że ich bankructwo doprowadziłoby do utraty pracy nawet przez 3 mln osób z USA i Kanady. Problem jednak w tym, że 25 mld USD nie jest w stanie zmienić mentalności zarządów, czy struktury produktowej firm niedostosowanej do zmieniających się potrzeb klientów.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: