eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs jena i dolara rośnie

Kurs jena i dolara rośnie

2008-10-27 12:15

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
EURPLN obronił strefę oporu poniżej 3,90. Na wykresie kształtuje się potencjalna formacja flagi. W przypadku wybicia górą kolejnym celem wzrostów może być poziom 4,10. Najbliższym wsparciem będą okolice 3,70. W najbliższym czasie prawdopodobne będzie zejście w okolice 3,70. Zmienności implikowane opcji utrzymują się na bardzo wysokich poziomach, co sugeruje, że rynek nadal obawia się osłabienia złotego. Sugerujemy wykorzystać ewentualną korektę spadkową do zajmowania długich pozycji w euro.

EUR/USD

Trend spadkowy na EURUSD utrzymuje swoją dynamikę. Brak większych korekt potwierdza siłę popytu na dolary, którego kulminacja może znowu przypaść na koniec miesiąca. Zejście poniżej minimów z kilkumiesięcznej konsolidacji z 2006 roku okaże się przypuszczalnie pułapką, podobnie jak pierwsze przebicie poziomu 1,40. Jedynym sygnałem wyczerpania trendu w dniu dzisiejszym jest brak reakcji na słabsze dane IFO. Pierwszym istotnym oporem pozostaje 1,30. Następnym celem spadków może być zniesienie 50% fibo przy 1,21. W środę zapoznamy się z decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się obniżki stóp. Dzisiaj publikowane będą dane o sprzedaży nowych domów.

GBP/USD

Funt nadal osłabia się do dolara ze względu na zamykania carry trade. Trend utrzymuje swoją dynamikę, ale kurs GBPUSD utrzymuje się powyżej minimum z poprzedniego tygodnia. Rynek jest obecnie bardzo wyprzedany i w perspektywie kilku dni widzimy możliwość silniejszej korekty w okolice 1,60. Waluty powinny zadziałać wyprzedzająco w stosunku do giełd - korekta notowań dolara, może nastąpić jeszcze przed ustanowieniem minimum na akcjach. W tym tygodniu nie będzie istotnych danych dla funta więc zachowanie kursu GBPUSD powinno być mocno skorelowane z EURUSD.

USD/JPY

Presja przymusowego kunpa jenów utrzymuje się. Fundusze lewarujące swoje inwestycje na giełdach poprzez pożyczanie jenów od dłuższego czasu mają podwójne straty i dlatego dynamika spadku jest tak duża. Trudno w takiej sytuacji prognozować na jakim poziomie nastąpi odreagowanie. W ubiegłym tygodniu mieliśmy jedną próbę. Być może obniżka stóp przez Bank Japonii korekcyjnie osłabi jena, ale upłynie dużo czasu zanim powróci trwały apetyt na "carry trade". Obecne umocnienie jena szkodzi eksportorem japońskim i rośnie prawdopodobieństwo na intwerwencję.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: