eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara pozostaje mocny

Kurs dolara pozostaje mocny

2008-10-10 12:54

Kurs dolara pozostaje mocny

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kolejna fala wyprzedaży indeksów przybrała postać prawdziwej paniki. W nocy indeksy japońskie spadły o ponad 9%, co od rana stwarza silną presję na indeksy europejskie i kontrakty amerykańskie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zadziwiająco silnie zachowuje się złoto, tak jakby rynek poważnie obawiał się wzrostu inflacji w wyniku interwencji rządowych. Mówi się o silnym fizycznym popycie na złoto. Z drugiej strony w dalszym ciągu obligacje amerykańskie zachowują słabo, biorąc pod uwagę, że powinien być na nie silny popyt przy tak panicznych nastrojach.

Dolar nadal pozostaje mocny do większości walut. Waluty wysoko oprocentowane takiej jak dolar australijski i nowozelandzki pozostają pod silną presją sprzedających. Rynek obawia się kolejnych obniżek stóp procentowych. Zauważylny jest wzmożony popyt na euro, które umacnia się wyraźnie do funta; euro przestało się osłabiać do dolara.

W związku z narastaniem kryzysu zwołano nadzwyczajne posiedzenie grupy państw G7, które rozpocznie się dzisiaj. Do końca dnia na rynkach powinno być w dalszym ciągu bardzo nerwowo, bo nikt nie będzie chciał zostać z pozycją na weekend.

Analitycy wskazują na możliwość kolejnych skoordynowanych obniżek stóp procentowych. Pojawia się pytanie czy będą one skuteczne.

Złoty zareagował bardzo nerwowo na plotki o możliwym bankructwie jednego z węgierskich banków. Dealerzy komentują sytuację na rynku międzybankowym jako totalną panikę i brak rynku. Spready na złotówce rozszerzyły kilkukrotnie. Sytuację zaogniają kolejne plotki m.in. dotyczące jednego z większych polskich banków. W takim otoczeniu można spodziewać się bardzo dużych przelotów kursów w obie strony. Niestety trudno w tej chwili przewidzieć kiedy sytuacja się uspokoi.

Najważniejsze wiadomości

  • PL: Zadniem ministra finansów wejście Polski do sterfy euro w 2011 to cel ambitny ale realistyczny. Formalne przyjęcie europejskiej waluty nastąpiłoby 1 stycznia 2012r.
  • US: Ilość nowo zarejstrowanych bezrobotnych: 478k, prognoza: 475k, wartość poprzednia:487k.
  • US: Zapasy w hurtowniach wzrosły we wrzesniu o 0,8% wobec oczekiwań na poziomie 1,4%.
  • GE: Indeks cen hurtowychwe wrześniu: 5,8% wobec 7,4% w poprzednim okresie.
  • GE: Rachunek obrotów bieżących: 7,3mld. euro wobec 11.8mld w poprzednim okresie.
  • US: Zapasy ropy naftowej: 8123k, wartość poprzednia: 2200k.
  • PL: Wiceminister finansów powiedziała, że Polska nie powinna zwlekać z wejściem do systemu ERM-2, ponieważ złoty jest w trendzie aprecjacyjnym.
  • GE: Ceny w imporcie w sierpniu:-2,5% wobec 7,4% w poprzednim okresie.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: