eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 29.09-03.10.08

Rynki finansowe 29.09-03.10.08

2008-10-03 18:25

Przeczytaj także: Rynki finansowe 22-26.09.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rynek krajowych papierów skarbowych nie był zanadto rozchwiany. Naszym obligacjom pomogły prognozy Ministerstwa Finansów, które sądzi, że inflacja we wrześniu spadła do 4,4 proc., a do końca roku spadnie do 4,0 proc. Jeszcze bardziej pomógł nam prezes Europejskiego Banku Centralnego, przyznając że rada ECB zastanawiała się nad obniżką stóp w październiku. Przekaz dla inwestorów jest jasny - prawdopodobieństwo podwyżek stóp w Polsce zmalało. Ceny obligacji mogły więc wzrosnąć - rentowność dwulatek na koniec tygodnia wyniosła 6,15 proc. (spadek o 18 pkt w porównaniu do poprzedniego piątku), a 10-latek do 5,81 proc. (spadek o 3 pkt).

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła w skali tygodnia o 11 pkt do 6,7 proc. ze względu na malejącą płynność rynku pieniężnego.

Zagraniczne rynki

Po fiasku głosowania nad planem Poulsona w izbie niższej parlamentu inwestorzy uznali, że Fed będzie musiał ciąć stopy procentowe aby ratować gospodarkę. Tego poglądu nie zmienili nawet wtedy, kiedy Senat plan jednak przyjął.

A to dlatego, że kolejne dane makro umacniały ich w przekonaniu, że kryzys gospodarczy i tak będzie wymagał obniżki stóp. W rezultacie rentowność obligacji dwuletnich gwarantowanych przez amerykański rząd spadła do 1,7 proc., a więc o 33 pkt w porównaniu do zeszłego piątku. Rentowność papierów 10-letnich wyniosła 3,63 proc.

Z kolei w Europie mobilizująco na inwestorów podziałała zapowiedź obniżki stóp w strefie euro. Dwuletnie obligacje niemieckiego rządu miały w piątek 3,22 proc. rentowności - aż o 54 pkt mniej niż tydzień temu i najmniej od ponad pół roku. Rentowność papierów 10-letnich wyniosła 3,86 proc., o 30 pkt mniej niż tydzień temu.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Za nami kolejny tydzień o dużej zmienności nastrojów. Tym razem jednak (w odróżnieniu od dwóch poprzednich tygodni) początkowych strat nie udało się odrobić. Ale pamiętajmy, że po spadku w poniedziałek o 5 proc. i o 3 proc. na początku wtorkowych notowań (kiedy okazało się, że plan Poulsona został odrzucony przez izbę niższą amerykańskiego parlamentu), straty były potężne. Część odrobić się udało, ale w końcówce tygodnia pojawiły się słabe dane makroekonomiczne z USA, zewsząd docierały komentarze przewidujące nasilenie się kryzysu gospodarczego - trudno o optymizm w takich warunkach. W skali tygodnia WIG i WIG 20 straciły po 4,3 proc., mWIG 5,4 proc., a sWIG wypadł najlepiej tracąc 2,7 proc. Obroty z całego tygodnia zbliżyły się do 6 mld PLN.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

GPW: Konsolidacja na sWIG80

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: