eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta lekko słabnie

Polska waluta lekko słabnie

2008-08-01 11:41

Podczas czwartkowej sesji na rynku krajowym obserwowaliśmy niewielkie osłabienie złotego.

Przeczytaj także: USA: kiepskie dane bezrobocia

RYNEK KRAJOWY


Kurs EUR/PLN po kolejnej, nieudanej próbie pokonania istotnego wsparcia 3,2000, odnotował wzrost w okolice poziomu 3,2200, a następnie wszedł w fazę konsolidacji w zakresie 3,2100-3,2200. W kolejnych dniach, taki rozwój wydarzeń, jaki obserwowaliśmy wczoraj w notowaniach tej pary walutowej, może się powtarzać. W czwartek złoty stracił na wartości również względem dolara i franka szwajcarskiego. Kurs USD/PLN odnotował wzrost w pobliże poziomu 2,0650, natomiast CHF/PLN w okolice 1,9700.

O godz. 9.00 poznaliśmy z Polski indeks PMI z sektora produkcyjnego. W lipcu wskaźnik ten odnotował spadek do poziomu 46,4 pkt. W czerwcu wyniósł on 47,9 pkt. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza, iż w badanym sektorze ma miejsce spowolnienie. Dane te potwierdziły słowa zawarte w komentarzu Rady Polityki Pieniężnej do ostatniej decyzji w sprawie stóp, z których wynika, że tempo rozwoju naszego kraju stopniowo się obniża. Spadek wskaźnika PMI nie przełożył się jednak na osłabienie złotego. Po publikacji tych danych kurs EUR/PLN w dalszym ciągu pozostawał w zakresie 3,2100-3,2200.

Godzinę po publikacji indeksu PMI, Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozę inflacji na lipiec. MF oczekuje, iż ceny towary i usług w minionym miesiącu wzrosły o 4,8 r/r. W czerwcu wskaźnik inflacji konsumentów ukształtował się na poziomie 4,6%. Prognozy Ministerstwa Finansów są często bardzo zbliżone do przedstawianych później przez GUS oficjalnych danych. Dalszy wzrost tego wskaźnika zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Mimo oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej po wakacjach prawdopodobnie zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę kosztu pieniądza. Oczekiwania rynku na nią hamować będą ewentualne korekty na rynku złotego.

Podobnie jak publikacja wskaźnika PMI, również prognoza inflacji nie przyniosła zmian w notowaniach polskiej waluty. Kurs EUR/PLN nadal przebywał w przedziale 3,2100-3,2200. W kolejnych godzinach na rynku złotego jak i w notowaniach innych walut prawdopodobnie nie będziemy obserwować już większych wahań, gdyż inwestorzy oczekiwać będą na istotne dane ze Stanów Zjednoczonych, a mianowicie lipcowy raport z tamtejszego rynku pracy.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Wczorajszy dzień był bardzo emocjonujący, zarówno na rynku walutowym, jak i kapitałowym. W oczekiwaniu na publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych rynek był spokojny, dynamiczne zmiany obserwowaliśmy natomiast po godzinie 14:30. Opublikowane dane o PKB w II kwartale były nieco słabsze od prognoz, dodatkowo liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych po raz kolejny wzrosła, w ubiegłym tygodniu wyniosła 448 tys. Informacje te sprawiły, że kurs EUR/USD gwałtownie wzrósł do poziomu 1,5700.

Ruch ten nie trwał jednak długo, bowiem indeks Chicago PMI odnotował wzrost do 50,8 pkt, pierwszy raz od stycznia przekraczając graniczny poziom 50,0 pkt. Dodatkowo dolara wsparły wciąż niskie ceny ropy, które nie pokonały wczoraj oporu na poziomie 128 USD za baryłkę i szybko powróciły w rejon 120 USD.

Ponadto Agencja Reutersa doniosła, cytując anonimowe źródło zbliżone do ECB, że w obliczu słabych danych makroekonomicznych ze strefy euro, Europejski Bank Centralny prawdopodobnie nie zdecyduje się na podniesienie kosztu pieniądza. Anonimowy rozmówca dodał również, że szczyt inflacyjny jest już blisko, ECB jednak dalej będzie prowadzić restrykcyjną politykę monetarną, aby łagodzić presję inflacyjną.

Ostatecznie para EUR/USD kończyła dzień na poziomie 1,5600, a w trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej notowania konsolidowały się wokół poziomu 1,5570. Rano poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec. Odnotowano jej spadek o 1,4% w czerwcu, co było wynikiem słabszym od prognozy, potwierdzającym jednocześnie trudną sytuację gospodarczą w jakiej znajduje się gospodarka Niemiec. Rynek nie zareagował jednak na te doniesienia, bowiem inwestorzy oczekują na publikowane po południu ważne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych.

O godzinie 14:30 poznamy zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, prognoza mówi o 75 tys. spadku liczby etatów, co ma być wynikiem słabszym niż w czerwcu, kiedy to zmiana zatrudnienia wyniosła –62 tys. Analitycy spodziewają się także dalszego wzrostu bezrobocia, prognozując, że stopa bezrobocia podniesie się do 5,6%. Po publikacji tych danych należy się spodziewać dużej zmienności na rynku walutowym. Oprócz raportu z rynku pracy, dziś ze Stanów Zjednoczonych poznamy również lipcowy odczyt indeksu ISM sektora przemysłowego. Zostanie on przedstawiony o godz. 16.00.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: