eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek finansowy miał ciekawy tydzień

Rynek finansowy miał ciekawy tydzień

2008-07-25 18:00

Przeczytaj także: Polska waluta w dobrej kondycji

Rynek międzynarodowy


Na światowym rynku walutowym w ostatnim tygodniu panowała dość znaczna zmienność. Wynikała ona przede wszystkim z wciąż dużej niepewności inwestorów, co do tego, jak w najbliższych miesiącach kształtować się będzie sytuacja ekonomiczna największych światowych gospodarek. Niepewność ta szczególnie była widoczna w notowaniach pary EUR/USD. Wartość euro wyrażana w dolarze na początku tygodnia wzrosła ponad poziom 1,5900. Jednak już od połowy wtorkowej sesji systematycznie spadała, notując w czwartek, w pobliżu 1,5640, swe tygodniowe minimum.

Obserwowane od wtorku do czwartku umocnienie dolara wynikało przede wszystkim ze wzrostu oczekiwań inwestorów na podwyżki stóp procentowych w USA. Wcześniej oczekiwania te znacząco zmalały ze względu na spekulacje na temat kłopotów finansowych w jakich znaleźli się dwaj najwięksi amerykańscy pożyczkodawcy hipoteczni Fannie Mae i Freddie Mac. W obliczu problemów tych spółek, trudno było liczyć na to, że Fed zdecyduje się na rychłe zacieśnienie polityki pieniężnej.

Obawy o sytuację finansową Fannie Mae i Freddie Mac uspokoiło jednak przyjęcie przez Izbę Reprezentantów programu pomocy dla tych spółek. Program ten zobowiązał się zaakceptować również prezydent USA. Wobec tego, by wszedł on w życie niezbędna jest jeszcze tylko akceptacja amerykańskiego Senatu, która powinna być jednak formalnością. Jeśli plan ten okaże się skuteczny, Fed będzie mógł się skupić na walce z inflacją. Dyskontując taki rozwój wydarzeń inwestorzy przystąpili do zakupów dolara. Aprecjację amerykańskiej waluty wsparły dodatkowo wypowiedzi Sekretarza Skarby USA H. Paulsona oraz przedstawiciela Fed Ch. Plossera. Pierwszy z nich powtórzył, że w interesie światowej gospodarki leży mocny dolar. Drugi z kolei stwierdził, iż w Stanach Zjednoczonych konieczna jest podwyżka stóp i należy jej dokonać nawet w momencie, gdy rynek pracy i sektor nieruchomości nie powrócą jeszcze do stanu równowagi.

W obecnej sytuacji trudno jednak uwierzyć, by Fed, który wciąż skupia się przede wszystkim na wspieraniu sektora finansowego, zdecydował się w najbliższych miesiącach na podwyżkę kosztu pieniądza. Bez bolesnych skutków dla całej gospodarki jej dokonanie będzie prawdopodobnie możliwe dopiero pod koniec bieżącego roku, bądź na początku przyszłego.

W końcówce tygodnia dolar zaczął jednak tracić wobec euro. Było to podyktowane słabszym odczytem danych makroekonomicznych z USA. Tygodniowa liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych przewyższyła oczekiwania. Dodatkowo napłynęły niekorzystne dane z rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w czerwcu o 2,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Spodziewano się spadku o 0,8 proc. Spadki dolara spowodowane były również wzrostami, wcześniej dynamicznie taniejącej, ropy naftowej. Na ww. informacje rynek odpowiedział silnymi wzrostami na eurodolarze. Kurs ten piął się do góry i w piątek osiągnął pułap 1,5755. Dalszą zwyżkę powstrzymała jednak publikacja danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku ze Stanów Zjednoczonych. Analitycy prognozowali ich spadek o 0,3%, doszło jednak do niespodzianki, bowiem w czerwcu wzrosły one o 0,8%. Informacje te sprawiły, że kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,5700.

W przyszłym tygodniu inwestorzy otrzymają kolejną porcję danych oraz wyników kwartalnych. Z ważniejszych pozycji warto wymienić indeks zaufania konsumentów w USA, indeks nastroju w biznesie oraz wstępne dane na temat inflacji CPI ze strefy euro, a także wstępne dane o PKB za II kw. oraz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, obie informacje z USA. Dane te pozwolą odpowiedzieć częściowo na pytanie, która z tych dwóch gospodarek jest w gorszej kondycji. Inwestorzy zdecydują zatem, jakie pozycje powinni zająć na eurodolarze.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Rynki finansowe 21-25.07.08

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: