eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kiedy warto zmienić OFE?

Kiedy warto zmienić OFE?

2008-07-22 13:11

Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie


Ustawowa granica dla OFE zaangażowania w akcje wynosi 40%, zatem osoby starsze mogłyby rozważać przeniesienie się do funduszu stosującego mniej agresywną politykę inwestycyjną. Warto tu zaznaczyć, iż warto śledzić długoterminową politykę inwestycyjną funduszy emerytalnych, bowiem zmniejszenie zaangażowania w akcje może obecnie wynikać z działań krótkoterminowych, wynikających z pogorszeniem koniunktury na GPW. Co do zasady również większą elastycznością w zakresie dostosowywania struktury portfela do zmieniających się warunków rynkowych posiadają fundusze o mniejszej wielkości aktywów, którymi łatwiej jest elastycznie zarządzać.

Zmiana funduszu z pewnością jest korzystnym posunięciem, jeżeli po kilku latach członkostwa w OFE widzimy, że nasz fundusz notorycznie znajduje się na końcu tabeli. Różnica w stopie zwrotu między najlepszym a najgorszym funduszem liczona od początku działalności wynosi już 35,06 punkta procentowego, co może skutkować znacznymi różnicami w wysokości emerytury. Jeśli więc obserwujemy, że w różnego typu rankingach wybrany przez nas fundusz plasuje się na jednym z ostatnich miejsc, warto zastanowić się nad rezygnacją z uczestnictwa w nim na rzecz innego OFE.

Poza stopą zwrotu, ważnym kryterium wyboru jest liczba członków w danym OFE, co wiąże się z wysokością aktywów. Jak już wcześniej wspomniano, większe fundusze wolniej reagują na zmiany na rynkach finansowych (w przeciwieństwie do tych mniejszych). Większe aktywa funduszy natomiast dysponują odpowiednio wysokim kapitałem by dokonywać inwestycji o dużym zaangażowaniu kapitałowym, które łączą się z większymi zyskami. Zaletą mniejszych funduszy z powodu niższych aktywów jest łatwiejsze wejście i wyjście z inwestycji.

Zmiana OFE nie powinna być decyzją pochopną, ponieważ w tego typu działalności ważna jest długoterminowość. System emerytalny rozwinie się w pełni nie wcześniej niż od 20 do 25 lat, dlatego też nie jest wykluczone, że fundusze dziś nie przynoszące zadowalających wyników za pewien okres czasu będą wypłacać najkorzystniejsze emerytury.

Zastanawiając się nad tym jak wybrać fundusz emerytalny kierujmy się więc rozwagą i nie decydujmy pochopnie. Jakakolwiek będzie nasza decyzja, ważne jest, żeby to był wybór dobrze przemyślany, bowiem reklama rzadko ma charakter w pełni obiektywny, a akwizytorzy funduszy również często kierują się własnymi korzyściami, takimi jak prowizja za członka zmieniającego OFE.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: