eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: spadł indeks zaufania konsumentów

USA: spadł indeks zaufania konsumentów

2008-06-25 09:11

We wtorek gracze w USA nadal szukali pretekstu do podniesienia indeksów. Było to bardzo trudne zadanie, bo publikowane dane makro były fatalne. Raport Case-Shiller poinformował, że w kwietniu ceny domów spadły o 15,3 procent w stosunku do zeszłego roku (oczekiwano spadku o 16 procent).

Przeczytaj także: Cena ropy rosła, indeksy spadały

Był to duży spadek sprowadzający ceny do poziomu z 2004 roku. Raport nikogo nie zaskoczył, bo nikt nie spodziewał się cudów, ale okazało się, że kolejne dane były jeszcze gorsze. Indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board wręcz się załamał spadając z poziomu 57,2 pkt. do 50,4 pkt. Był to spadek większy niż po ataku terrorystów na WTC i po uderzeniu huraganu Katrina. Indeks doszedł do piątego z kolei najniższego poziomu w historii, a subindeks oczekiwań spadł do poziomu najniższego w historii. Oczekiwania inflacyjne też sięgnęły szczytu wszech czasów. Z tego wynika, że Amerykanie boją się stagflacji (wolny wzrost gospodarczy i duża inflacja). Trudno oczekiwać, żeby będący w takich nastrojach konsumenci ochoczo sięgali do sakiewki i pędzili po zakupy. Bardzo źle to wróży gospodarce.

Rynek akcji po otwarciu zanurkował, a po publikacji indeksu nastroju pogłębił spadek. Indeks S&P 500 doszedł do poziomu o 4 punkty wyższego od 1300 pkt. i od tego momentu rozpoczął się zwrot. Prowadziły indeksy na północ akcje sektora finansowego. Wymyślono sobie, że skoro Fed nie podniesie stóp to pomoże akcjom banków. Oczywista bzdura - wyprzedany technicznie rynek po prostu potrzebował pretekstu, żeby gracze na krótkich pozycjach zaczęli realizować zyski. Nie było w tym wzroście niczego z fundamentów i nie miał on żadnego znaczenia prognostycznego. Tym razem jednak gracze to też zauważyli i w ostatniej godzinie sesji indeksy się osuwały. Kolejny spadek w tygodniu kończącym półrocze jest bardzo „niedźwiedzim sygnałem”. Rynek jest wyprzedany i czeka na odbicie, ale ono nic istotnego w obrazie technicznym nie zmieni

Dzisiaj FOMC podejmuje decyzję o poziomie stóp procentowych i to wydarzenie zepchnie inne w cień. Członkowie Fed najwyraźniej się podzielili i co prawda wszyscy boją się inflacji, ale nie wszyscy chcą podnosić stopy już w tym roku. Twierdzę, że bezsensowne byłoby podnoszenie stóp już teraz skoro niedawno się je gwałtownie obniżało, ale co postanowi Fed tego tak naprawdę nikt nie wie. Przecież, jeśli ma podnosić, to nie tuż przed wyborami, a właśnie latem. Rynek oczekuje jednak, że stopy pozostaną bez zmian, a wzrosną dopiero w sierpniu. Jeśli rzeczywiście się nie zmienią to, niestety, trudno będzie przewidzieć rozwój sytuacji. Możliwe jest zarówno pobudzenie popytu na rynku akcji jak i wyzwolenie podaży. Wszystko zależy do tego, co znajdzie się w komunikacie towarzyszącym decyzji.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: