eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/PLN będzie bardziej stabilny?

Kurs EUR/PLN będzie bardziej stabilny?

2008-06-06 19:56

Przeczytaj także: Kurs USD coraz wyższy

Aprecjację dolara wsparł lepszy od prognoz odczyt indeksu ISM sektora produkcyjnego ze Stanów Zjednoczonych. W maju wyniósł on 49,6 pkt wobec szacunków mówiących o 48,5 pkt. Jednak wartość wskaźnika w dalszym ciągu pozostaje poniżej poziomu 50 pkt – oznaczającego ekspansję w sektorze. Kurs EUR./USD zamykał pierwszą sesję tygodnia w okolicach poziomu 1,5530. Za sprawą wtorkowych danych euro zyskało nawet na wartości, przekraczając zwyżkując do poziomu 1,5625. Ruch ten jednak trwał krótko, bowiem słowa Bena Bernanke przyczyniły się do dynamicznego umocnienia dolara. Na wspólnej konferencji przedstawicieli Fed-u, ECB i BoJ, przedstawił on swoje spojrzenie na obecną sytuację gospodarczą. Jego zdaniem inflacja powinna obniżać się zauważalnie w przyszłym roku, jednak w dalszym ciągu istnieje zagrożenie dla takiego scenariusza ze strony drogiej ropy naftowej. Szef Fed uważa, że obecnie stopy procentowe są na odpowiednim poziomie, aby utrzymać stabilny poziom wzrostu gospodarczego i inflacji. Rynek odebrał tę informację jako potwierdzenie zakończenia cyklu łagodzenia polityki monetarnej w USA. Kurs EUR/USD gwałtownie zniżkował z poziomu 1,5600 aż do 1,5410. Po tak dynamicznym umocnieniu kurs skonsolidował się w przedziale 1,5420 – 1,5480, a inwestorzy oczekiwali na kolejne sygnały z nadzieją, że wskażą one kierunek, w którym będzie zmierzał rynek.

Publikowane informacje makroekonomiczne nie były jednak rozstrzygające. Dane o sprzedaży detalicznej ze strefy euro okazały się słabsze od prognoz. Analitycy szacowali, że w ujęciu miesięcznym wskaźnik ten zanotuje 0,2% wzrost, tymczasem spadł on o 0,6%. Było to kolejne potwierdzenie, że gospodarka europejska przeżywa obecnie trudny okres. Kurs EUR/USD zachowywał się jednak stabilnie. Również dobre dane z amerykańskiego rynku pracy nie zmieniły obrazu rynku. Według raportu ADP w maju w sektorze prywatnym przybyło 40 000 nowych miejsc pracy, podczas gdy prognozowano spadek liczby etatów o 30 000. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu poruszał się we wspomnianym wcześniej przedziale.

Zmiany na rynku przyniosła dopiero czwartkowa wypowiedź Jean-Claude Tricheta na konferencji zwołanej przez Europejski Bank Centralny po decyzji w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku nie uległy one zmianie, jednak prezes Banku wypowiedział się w bardzo „jastrzębim” tonie. Wyraził on swoje zaniepokojenie rosnącą presją inflacyjną, wywołane wzrostem cen żywności oraz energii. Zapowiedział on również możliwości podwyżki kosztu pieniądza w strefie euro już na lipcowym posiedzeniu ECB. Umocniło to europejską walutę. Kurs eurodolara dynamicznie zwyżkował do poziomu 1,5600, odrabiając tym samym straty z początku tygodnia. Piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych przyczyniły się do dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty. Stopa bezrobocia w USA wzrosła w maju z 5,0% do 5,5%. Jest to najwyższy poziom od października 2004 roku. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło w maju o 49 tys., a dane z kwietnia zostały zrewidowane w dół. Analitycy prognozowali, że stopa bezrobocia w maju wyniesie 5,1%, a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadnie o 52 tys. Rynek zareagował na te publikacje przeceną amerykańskiej waluty kurs EUR/USD zwyżkował w powyżej poziomu 1,5700.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: