eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/PLN będzie bardziej stabilny?

Kurs EUR/PLN będzie bardziej stabilny?

2008-06-06 19:56

Kurs EUR/PLN będzie bardziej stabilny?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na rynku krajowym notowania złotego uzależnione były od ruchów na eurodolarze. Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian. Po poniedziałkowym słabszym niż miesiąc wcześniej odczycie indeksu PMI w Polsce para EUR/PLN zwyżkowała do poziomu 3,3830, a w ciągu dnia kurs oscylował w okolicach 3,3770.

Przeczytaj także: Kurs USD coraz wyższy

Rynek krajowy


Złoty tracił również do dolara, kurs USD/PLN zwyżkował powyżej 2,1700, a po dobrych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych ustalił maksimum sesji europejskiej na poziomie 2,1800. Kolejna sesja przyniosła odreagowanie deprecjacji polskiej waluty. Kurs USD/PLN spadł poniżej wsparcia na poziomie 2,1600, natomiast EUR/PLN pokonał istotny poziom 3,3700. W dalszej części tygodnia notowania złotego poruszały się w ślad za zmianami na parze EUR/USD. Po aprecjacji amerykańskiej waluty kurs USD/PLN zwyżkował w okolice poziomu 2,1960. Jednak zmiana nastroju na rynku walutowym przyczyniła się do umocnienia złotego. Pod koniec tygodnia kurs USD/PLN zniżkował poniżej poziomu 2,1600. Polska waluta traciła natomiast w stosunku do euro. Na zakończenie tygodnia na rynku walutowym testowany był ważny opór na poziomie 3,4000. W przyszłym tygodniu możliwy jest dalszy spadek kursu USD/PLN w okolice poziomu 2,1400. Bardziej stabilnie natomiast powinna zachowywać się para EUR/PLN. Trwałe przebicie poziomu EUR/PLN może chwilowo zatrzymać kurs powyżej tego istotnego oporu. Jednak w perspektywie kilku dni polska waluta powinna odrobić część strat w stosunku do euro.

W dłuższym terminie sytuacja makroekonomiczna w naszym kraju powinna nadal sprzyjać obecnemu trendowi umacniania złotego. Ważnym czynnikiem potwierdzającym takie prognozy jest wciąż wysoka presja inflacyjna, co potwierdziła podana przez Ministerstwo Finansów prognoza majowej dynamiki inflacji, zakładająca wzrost do poziomu 4,3% w ujęciu rocznym. Jak wynika z wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, inflacja na tym poziomie nie wpłynie na zmianę oceny sytuacji gospodarczej, jest jednak kolejnym potwierdzeniem konieczności dalszego zacieśniania polityki monetarnej. W środę Organizacja Współpracy i Rozwoju (OECD) wyraziła opinię, że Polska powinna znacząco zacieśnić politykę pieniężną, aby sprowadzić inflację do założonego przez NBP poziomu.

W przyszłym tygodniu poznamy dane o inflacji CPI, które mogą okazać się kluczowe dla najbliższej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że członkowie RPP zdecydują się na podniesienie kosztu pieniądza. Tym bardziej, że ekonomiści w dalszym ciągu widzą dobre perspektywy dla rozwoju polskiej gospodarki. W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka, w drugim kwartale bieżącego roku tempo wzrostu PKB w naszym kraju może utrzymać się na poziomie zbliżonym do tego z I kwartału.

Rynek międzynarodowy


Miniony tydzień na światowym rynku walutowym charakteryzował się dużą zmiennością notowań. Początek tygodnia przebiegał pod znakiem osłabienia euro w stosunku do dolara. Ruch ten zapoczątkowany był spadkiem indeksu aktywności przemysłowej w państwach strefy euro. Indeks PMI spadł w maju do 50,6 pkt z 50,7 pkt w kwietniu. Jest to najniższa wartość od sierpnia 2005 roku. Spadek ten inwestorzy potraktowali jako kolejny sygnał ostrzegawczy przed spowolnieniem gospodarczym w Europie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: