eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Giełdowa korekta wzmocniona przez Standard&Poor's

Giełdowa korekta wzmocniona przez Standard&Poor's

2008-06-03 10:17

W poniedziałek dla graczy w USA nie miały znaczenia wydarzenia, które mogli zawczasu znaleźć w kalendarium. Posiadaczy akcji zdenerwowało przede wszystkim obniżenie ratingów przez agencję Standard&Poor’s wielu firmom sektora finansowego.

Przeczytaj także: Giełdy zakończyły maj pozytywnie

Obniżenie dotknęło Lehman Brothers, Merrill Lynch i Morgan Stanley. Agencja zapowiedziała też, że może niedługo obniżyć rating Wachovii i obniżyła perspektywę ratingową dla Bank of America oraz JP Morgan Chase. Wiele funduszy kieruje się (niezbyt słusznie, jako że agencje bardzo często się mylą) ratingami agencji i w razie degradacji jakiejś firmy muszą się pozbywać jej akcji. Nic więc dziwnego, że na rykach rozpoczęła się przecena.

W tej sytuacji publikowane dane makro zeszły na plan dalszy. Zresztą nie było w nich niczego takiego, co mogłoby rynkami mocno poruszyć. Indeks amerykańskiego instytutu ISM dla sektora produkcyjnego gospodarki lekko wzrósł (49,6 pkt.), ale czwarty miesiąc z rzędu utrzymał się pod poziomem 50 pkt., a subindeks cen wzróśł do 87 pkt. Takie dane sygnalizują, że ta część gospodarki idzie pewnym krokiem w kierunku stagflacji. Okazało się też, że w kwietniu wydatki na konstrukcje budowlane spadły, ale mniej niż tego oczekiwano, bo o 0,4, a nie o 0,6 procent.

Takie dane tuż po ich publikacji gwałtownie wzmocniły i tak już wcześniej umacniającego się dolara, ale potem kurs EUR/USD zaczął rosnąć i wrócił do poziomu piątkowego zamknięcia. Zaszkodziły dolarowi: zarówno wzrost awersji do ryzyka, jak i oczekiwanie na piątkowe dane z rynku pracy. Zaszkodziły jednak bardzo nieznacznie, co potwierdza tezę o nadchodzącym większym umocnieniu „zielonego”.

Dzięki takiemu zachowaniu rynku walutowego, spadające przed zmianą kierunku kursu EUR/USD ceny surowców zmieniły kierunek. Nie było jednak w tych ruchach cen niczego nadzwyczajnego i prognostycznego. Złoto zdrożało o 0,6 procent, miedź staniała o 0,3 procent. Osobnym rynkiem jak zwykle była ropa. Wydawało się, że informacja The New York Times, który w niedziele napisał, że w tym tygodniu Commodity Futures Trading Commission (CFTC) podejmie działania zmierzające do zmniejszenia wpływu spekulacji na rynki surowcowe, obniży cenę tego surowca, ale tak się nie stało. Rynek walutowy i informacja o przerwaniu (z powodu silnych wiatrów) pracy portów w Meksyku (typowy pretekst) pozwoliła na powrót wcześniej spadającej ceny baryłki do poziomu piątkowego zamknięcia. Brak reakcji na zapowiadane działania CFTC sygnalizuje, że gracze się ich kompletnie nie boją (i pewnie słusznie).

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: