eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Trwa aprecjacja dolara

Trwa aprecjacja dolara

2008-05-30 10:57

Trwa aprecjacja dolara

© fot. mat. prasowe

Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów na parze USD/PLN. Duże umocnienie dolara do złotego wynika głównie z zachowania rynku zagranicznego. Obserwowana tam dynamiczna korekta na parze EUR/USD sprowadził kurs w ciągu 4 dni z poziomu 1,58 do poziomu 1,55.

Przeczytaj także: Amerykańska waluta coraz mocniejsza

Rynek krajowy


Tak duże umocnienie amerykańskiej waluty na rynku międzynarodowym przekłada się na rynek krajowy i powoduje wspomniane wzrosty kursu USD/PLN. Na sesji wczorajszej złoty osłabił się po poziomu 2,18. Warto wspomnieć, że jest to istotny poziom i istnieje szansa, że powstrzyma on dalszą deprecjację złotego.

Co ciekawe pomimo znacznej słabości rodzimej waluty w stosunku do dolara, wczoraj nastąpił znaczny spadek kursu EUR/PLN. Waluta europejska osłabiła się z poziomu 3,40 do poziomu 3,38.

Obecna sytuacja makroekonomiczna w dalszym ciągu sprzyja silnemu złotemu. Po pozostawieniu przez Radę Polityki Pieniężnej w środę stóp procentowych na niezmienionym poziomie, następne posiedzenie w czerwcu prawdopodobnie przyniesie podwyżkę o 25 punktów. Takie przeświadczenie wynika z ostatnich wypowiedzi członków RPP, którzy w swoich słowach są jednoznacznie „jastrzębi”. Przykładem może być Dariusz Filar, który powiedział, że czerwcowa podwyżka jest bardzo prawdopodobna, a o kolejnych zadecyduje nowa projekcja inflacji. Także Andrzej Sławiński powiedział, że nie można wykluczyć, że RPP podniesie stopy, oraz że Rada przyjaźnie patrzy na aprecjację złotego.

Rynek międzynarodowy


Podczas czwartkowej sesji na rynku światowym obserwowaliśmy dynamiczne osłabienie euro względem dolara. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,5650 do 1,5480. Na początku dzisiejszej sesji europejskiej konsolidował się on w pobliżu 1,5500. Po dynamicznym wczorajszym spadku dzisiaj w notowaniach tej pary walutowej powinniśmy obserwować stabilizację w przedziale 1,5480-1,5550. Jeśli jednak zostanie pokonana jedna z tych barier na rynek eurodolara może powrócić duża zmienność.

Wczorajszy spadek kursu EUR/USD wsparł m.in. drugi odczyt danych ze Stanów Zjednoczonych na temat dynamiki wzrostu PKB w I kwartale. Wskaźnik ten został zrewidowany w górę z poziomu 0,6% do 0,9% r/r. Dane te dały nadzieje inwestorom, że gospodarka USA będzie w stanie oprzeć się recesji. Odczyt ten był zgodny z prognozami, tym bardziej dziwi nerwowa początkowo reakcja na tę publikację. Dolar umocnił się dopiero po uspokojeniu nastrojów, w czym pomogły spadki cen na rynku ropy naftowej. Cena „czarnego złota” po danych o tygodniowych zapasach rosła, jednak szybko doszło do odwrócenia kierunku zmian. Dynamiczne spadki cen tego surowca wraz z rosnącymi oczekiwaniami na podniesienie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych umocniły walutę amerykańską. Dziś proces ten jest kontynuowany i jest to już czarty dzień z rzędu aprecjacji dolara. Spadki na parze eurodolara utrzymują parę USD/JPY powyżej poziomu 105.

Dziś poznamy kolejne ważne dane, z których najwięcej znaczenia będą mieć wydatki i przychody Amerykanów, indeks Chicago PMI oraz indeks nastrojów Michigan. Dobra dane mogą szybko doprowadzić do spadku eurodolara do ważnego wsparcia na 1,54. Pokonanie tego poziomie nie przyjdzie już tak łatwo i wymagać będzie silnego impulsu.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: