eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane z Niemiec osłabiły euro

Dane z Niemiec osłabiły euro

2008-05-27 12:08

Dane z Niemiec osłabiły euro

© fot. mat. prasowe

Wczorajsze umocnienie złotego kontynuowane było podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej. Kurs USD/PLN spadł do poziomu 2,1430, a para EUR/PLN notowana była poniżej 3,3900.

Przeczytaj także: Dolar nadal słaby

Rynek krajowy


Jednak po porannej publikacji indeksu zaufania konsumentów GfK z Niemiec doszło do dynamicznej zniżki kursu eurodolara. Efektem tego ruchu było odreagowanie na polskich parach walutowych. Notowania dolara względem złotego zaczęły rosnąć, zbliżając się do poziomu 2,1580. Osłabienie złotego zauważalne było również na parze EUR/PLN, której kurs zwyżkował do poziomu 3,3970.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Większość analityków uważa, że RPP nie zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych w tym miesiącu. Rada chce bowiem zaczekać z decyzją na czerwcową projekcję inflacji. W czerwcu jej członkowie będą również znali dane o PKB za I kwartał, które opublikowane zostaną 30 maja. Wskaźnik ten będzie miał znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

Jeśli dane będą zgodne z prognozami mówiącymi o 5,8% wzroście, należy się spodziewać podwyżki kosztu pieniądza w przyszłym miesiącu. Musi być jednak utrzymany obecny poziom produkcji przemysłowej, która po marcowych słabych danych powróciła do dwucyfrowej dynamiki. Również sprzedaż detaliczna, której kwietniowy wzrost poznamy już jutro, powinna być w dalszym ciągu na podobnym poziomie. Odsunęłoby to obawy o spowolnienie gospodarcze na drugi plan, ułatwiając tym samym decyzje RPP.

Podniesienie stóp procentowych w czerwcu umocniłoby naszą walutę, zmniejszając tym samym presję inflacyjną. Silny złoty obecnie ma korzystny wpływ dla gospodarki, hamując nadmierny wzrost inflacji.

Rynek zagraniczny


Absencja inwestorów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych podczas poniedziałkowej sesji przyczyniła się do spadku zmienności kursu EUR/USD. Przez niemal cały dzień pozostawał on w wąskim przedziale 1,5740-15780.

Wzrost zmienności przyniosła dopiero dzisiejsza sesja japońska. Podczas niej kurs EUR/USD dotarł do szczytu sprzed tygodnia, tj. w pobliże poziomu 1,5820. Na początku sesji europejskiej nastąpiło jednak odreagowanie tego ruchu. Kurs EUR/USD odnotował dynamiczny spadek. O godz. 9.30 kurs tej pary walutowej kształtował się na poziomie 1,5740.

Spadek wartości europejskiej waluty obserwowany dzisiaj w godzinach porannych dokonał się po publikacji danych z Niemiec. Indeks nastrojów tamtejszych konsumentów na czerwiec sporządzany przez agencję GfK osiągnął poziom niższy zarówno od prognoz, jak i od wskazań na maj. Do pogorszenia nastrojów w Niemczech przyczynił się wzrost inflacji w tym kraju oraz zawirowania na rynkach finansowych. Na rynek powróciły obawy o pogorszenie sytuacji w gospodarkach krajów strefy euro. Jednak wydaje się, że w najbliższych dniach w dalszym ciągu doniesienia ze Stanów Zjednoczonych będą w większym stopniu, niż dane z Europy, wpływać na kształtowanie się kursu EUR/USD.

Dzisiaj o godz. 16.00 poznamy dane z USA na temat sprzedaży domów na rynku pierwotnym w kwietniu. Rynek oczekuje, że wskaźnik ten spadnie do najniższego od kilkunastu lat poziomu. Jeśli faktycznie tak się stanie, nastrój wokół amerykańskiej waluty ulegnie ponownemu pogorszeniu, co może się przełożyć na wzrost kursu EUR/USD w drugiej części dnia.

W tym samym czasie co sprzedaż domów na rynku pierwotnym, z USA poznamy indeks zaufania konsumentów sporządzany przez Conference Board. Również odczyt tego wskaźnika może negatywnie oddziaływać na dolara. Prognozy wskazują, że zaufanie amerykańskich konsumentów spadło do najniższego od 1993 roku poziomu. Do czasu wspomnianych publikacji kurs EUR/USD może się jeszcze nieco obniżyć. Ewentualny spadek będą powstrzymywać poziomy silnych wsparć, kolejno 1,5740 oraz 1,57.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: