eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jaka produkcja i wynagrodzenia w Polsce?

Jaka produkcja i wynagrodzenia w Polsce?

2008-05-19 10:56

Jaka produkcja i wynagrodzenia w Polsce?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nadchodzące dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy spowolnienie zaobserwowane w marcu było tylko statystycznym błędem, czy rzeczywiście gospodarka rozwija się wolniej.

Przeczytaj także: Gospodarka Japonii wzrosła o 3,3 proc.

Już dziś poznamy dynamikę przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za kwiecień. Oczekiwania to wzrost o 11,5 proc. (wobec wzrostu o 10,2 proc. w marcu). Ale to nie ta liczba będzie najważniejsza - w środę poznamy dynamikę produkcji przemysłowej. W marcu wyniosła ona zaledwie 0,9 proc., a wielu obserwatorów uznało, że dane świadczą o szybko postępującym spowolnieniu gospodarczym, widocznym zwłaszcza wśród eksporterów. Oczekiwania na kwietniowe dane to już 14,6 proc. Także w środę poznamy inflację bazową - ta ma wzrosnąć do 2,9 z 2,7 proc. w marcu.

SYTUACJA NA GPW


W piątek WIG20 po raz kolejny atakował poziom 3050 pkt., ale powtórzył się scenariusz obserwowany w ubiegłym tygodniu kilkakrotnie, kiedy indeks przebija się przez opór jedynie na kilka minut, ale tutaj uruchamia się podaż i kursy wracają do niższych poziomów. Ostatecznie indeks dwudziestu największych spółek z warszawskiego parkietu kończył tydzień o 1,1 proc. wyżej niż w ubiegły piątek, przy wysokich, jak na ostatnie standardy, obrotach wynoszących ok. 5 mld PLN. Po wysypie raportów kwartalnych inwestorzy mieli już kilka dni, by szczegółowo przeanalizować skład portfeli, ale najwięksi gracze przebudowują portfolio przez wiele sesji, dlatego możemy oczekiwać sporego zainteresowania najbardziej płynnymi walorami przez kilka najbliższych sesji. WIG zyskał w ubiegłym tygodniu 0,7 proc. właśnie za sprawą dużych spółek, natomiast spadały mWIG40 oraz sWIG80 (odpowiednio o 1,4 proc. i 1,5 proc.).

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Na piątkowej sesji na Wall Street obozowi byków udało się obronić przed realizacją zysków z całego tygodnia, dzięki czemu główne indeksy zakończyły go na czteromiesięcznych maksimach. W pierwszych godzinach sesji akcje taniały po gorszym od prognoz wskazaniu indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Inwestorzy najchętniej pozbywali się walorów sektora detalicznego oraz banków. Jednak w połowie sesji sentyment się odwrócił, a straty zostały odrobione. Na zamknięciu S&P zyskiwał 0,1 proc., a Dow Jones tracił niespełna 0,1 proc. Jest za wcześnie, żeby mówić o ignorowaniu złych danych przez rynek, ale kwiecień był najlepszym miesiącem na amerykańskim parkiecie od ponad 4 lat.

Przed spadkami skutecznie broni się również Azja - to wynik wysokich cen surowców. Nikkei zyskał 0,4 proc., Hang Seng 0,7 proc., a Kospi stracił 0,2 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: