eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI lokują aktywa za granicą

TFI lokują aktywa za granicą

2008-04-07 11:32

W piorunującym tempie przybywa funduszy inwestujących za granicą. Tylko co czwarty z ponad setki funduszy utworzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy przez krajowe TFI lokuje aktywa w Polsce. Pozostałe za cel swoich inwestycji obrały zagranicę, głównie rynki wschodzące Europy Środkowo-Wschodniej i Azji.

Przeczytaj także: Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2006

Po części jest to efektem naturalnego rozwoju naszego rynku, a po części reakcji polskich TFI na coraz większą konkurencję ze strony zagranicznych potentatów branży, których oferta w tym zakresie jest o wiele bogatsza. Rośnie też oczywiście zainteresowanie tymi funduszami i wpłacamy do nich coraz więcej pieniędzy.

Nie należy jednak zbytnio się nimi zachłystywać. Powinny być uzupełnieniem naszego portfela, a nie jego głównym składnikiem. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby stanowiły ok. 20 proc. jego wartości. W końcu większość z nas na co dzień żyje i pracuje w Polsce, a bliższe naszemu sercu i rozumowi są zazwyczaj wydarzenia z własnego podwórka. To pomaga lepiej wyczuć i ocenić klimat inwestycyjny, i umożliwia szybszą reakcje na ewentualne negatywne sygnały napływające z gospodarki.

Bez względu na to, w jakim regionie świata inwestujemy, dotyka nas ryzyko walutowe, które ma znaczący wpływ na wyniki funduszy zagranicznych. Zmiana kursu walutowego może nam pomóc jeśli złoty się osłabia, czyli przy ewentualnej wymianie za każde euro dostaniemy więcej złotych, co podbije nasz zysk.

Ostatnio mamy jednak raczej do czynienia z sytuacją odwrotną, czyli umacnianiem się złotego wobec dwóch podstawowych walut, w jakich rozliczają się fundusze – euro i dolara. Wpływa to negatywnie na wyniki funduszy zagranicznych, które średnio są nieco gorsze od wyników funduszy inwestujących w Polsce.

Ryzyko walutowe wybitnie negatywnie wpływa na atrakcyjność funduszy papierów dłużnych denominowanych w walutach. Z natury rzeczy potencjalne zyski w tego typu produktach są niższe niż w funduszach akcji. Może się zdarzyć, że inwestując teoretycznie w bezpiecznych fundusz, stracimy niewiele mniej niż w fundusz akcji. Przykładem może być wynik funduszu PKO/Credit Suisse ŚFW SFIO Subfundusz Papierów Dłużnych denominowanych w funcie brytyjskim. Na skutek drastycznego osłabienia się tej waluty wobec złotego, wartość jednostki tego funduszu obniżyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o blisko jedną czwartą!

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: