eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ropa naftowa: wykres ceny wywołuje obawy

Ropa naftowa: wykres ceny wywołuje obawy

2008-01-21 12:37

Przeczytaj także: Giełda w USA: kolejna wyprzedaż akcji


Co mogłoby wpłynąć na taki obrót spraw? Oprócz narastającego przekonania o pojawieniu się recesji w USA i przełożeniu się jej na globalną koniunkturę gospodarczą znaczenie mają notowania surowców, które są powiązane z czynnikami makroekonomicznymi, ale też z fundamentalnymi uwarunkowaniami na rynkach towarowych (choćby kwestia zapasów) oraz kursem dolara. Największych obaw dostarcza wykres ceny ropy naftowej. Od ponad dwóch miesięcy mamy stabilizację, a ostatni spadek sprowadził notowania do jej dolnej granicy. Przełamanie tego poziomu oznaczałoby rozpoczęcie trwalszego ruchu w dół i stałoby się potwierdzeniem umacniania się obaw o stan globalnej gospodarki.

Jednocześnie coraz częściej odnośnie do głównych rynków pojawia się słowo bessa. Zwyczajowo tym mianem określa się ruchy spadkowe wynoszące co najmniej 20%. Dotyczy to zarówno rynku amerykańskiego, gdzie indeks Russel 2000, skupiający szerokie spektrum amerykańskich firm, spadł od rekordu z minionego roku już o ponad 20%. To samo dotyczy naszej giełdy, czy wielu innych rynków na świecie. Zestawienie słowa recesja z bessą nie może dobrze oddziaływać na inwestorów.

Poniedziałkowe sesje w Azji, które zakończyły się falą wyprzedaży akcji, potwierdzają przypuszczenia o presji podażowej na rynkach wschodzących. Zapowiada to nieprzyjemną sesję na naszym rynku, choć nie pracują giełdy w USA. Pytanie, czy uda się utrzymać wsparcie przy 45,9 tys. przez WIG będzie znów aktualne.

Najważniejsze wydarzenia z 18 stycznia 2008 r.:

  • Grudniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wypadła znacznie poniżej oczekiwań – wzrost w skali roku wyniósł 2,7%.
  • Grudniowa inflacja PPI w Polsce wyniosła 2,5%, spodziewano się znacznie więcej.
  • Grudniowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce zwolnił do 6,2%.
  • Listopadowe ujemne saldo bilansu handlowego Polski wyniosło niecałe 800 mln euro.
  • Grudniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w Ameryce wypadły gorzej od prognoz – spadły o 0,2% w porównaniu z listopadem.
  • Styczniowy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w USA mile zaskoczył – wyniósł 80,5 pkt, odbijając się od najniższego poziomu od 2005 r.
  • Wyniki kwartale General Electric były zgodne z prognozami.

Dziś na rynkach

  • Giełdy w Stanach Zjednoczonych nie pracują
  • Grudniowa podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii
  • Inflacja PPI w Szwajcarii

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: