eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prognozy dla private banking w Polsce

Prognozy dla private banking w Polsce

2008-01-21 09:22

Przeczytaj także: Klienci banków w Polsce samowystarczalni

Szwajcaria, która jest kolebką nowoczesnej bankowości prywatnej, utrzymuje prymat w kategorii największej koncentracji aktywów zamożnych klientów. Około 1/3 globalnych aktywów private banking przypada na Szwajcarię, z czego około 1/3 jest udziałem UBS. Nie wyklucza to oczywiście działalności tradycyjnych niewielkich prywatnych domów bankowych w Szwajcarii, z których wiele już jednak, w konsekwencji globalnych procesów konsolidacyjnych, znalazło się w ramach międzynarodowych grup finansowych. Wśród innych centrów finansowych, gdzie lokują swoje środki najbardziej zamożni najważniejsze są: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Hong Kong, Singapur, Luksemburg, Karaiby i Wyspy Normandzkie. W ostatnich latach bardzo wzrosło znaczenie dalekowschodnich centrów finansowych, co jest efektem dynamicznego wzrostu bogactwa i wzrostu liczby milionerów w takich krajach jak Chiny i Indie. Natomiast wskutek harmonizacji podatkowej w Europie oraz zaostrzenia walki ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy nasiliła się presja rządów i organizacji ponadnarodowych na centra private banking offshore, których znaczenie maleje na korzyść private banking onshore.

W kręgu zainteresowania światowej bankowości prywatnej są osoby bardzo zamożne (High-Net-Worth Individuals, HNWIs) posiadające aktywa finansowe o równowartości co najmniej 1 mln USD (choć stosowane są i inne progi, zarówno wyższe, jak i niższe, zależnie od strategii poszczególnych banków). Liczbę milionerów na świecie szacuje się na 8,7 mln, dysponujących łącznie aktywami o równowartości 33,3 bln USD. Większość
z tego przypada na Płn. Amerykę i Europę, choć udział tych dwóch stref bogactwa zmniejszył się w latach 2000–2005 z 62 do 59%. Wśród milionerów jest niespełna 1% megabogaczy (Ultra-HNWIs), dysponujących środkami o wartości co najmniej 30 mln USD. Najbogatsi z najbogatszych, czyli posiadacze ponad 100 mln USD są zazwyczaj obsługiwani przez wyspecjalizowane i dedykowane im, również niebankowe, zespoły specjalistów z wielu dziedzin, zwane family office.

W ostatnich latach globalny rynek bogactwa rósł rocznie w tempie ok. 8%, głównie dzięki wysokiemu wzrostowi gospodarczemu i szybko rosnącej kapitalizacji giełdowej. Oczekuje się, że w latach 2007–2010 rynek ten będzie się zwiększał średniorocznie o 6%, choć regionalnie akcenty będą rozłożone nierównomiernie: najwięcej skorzystają emerging markets i USA, a najmniej Europa. W konsekwencji rośnie poziom zamożności, głównie w krajach określanych przez inwestorów jako BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny), ale także we Wschodniej Europie. Najszybszy wzrost populacji milionerów w 2005 r. również miał miejsce w podobnych krajach, zwłaszcza w: Południowej Korei (21%), w Indiach (19%), Rosji (17%) i w RPA (16%).

Fragmenty z raportu: „Perspektywy rozwoju bankowości prywatnej w Polsce do 2011 roku” – Rafał Płókarz, kwiecień 2007 r.

Przeczytaj także: Zaufanie do banków 2014 Zaufanie do banków 2014

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: