eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rentowność obligacji amerykańskich spada

Rentowność obligacji amerykańskich spada

2008-01-16 10:01

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Dzień wczorajszy przyniósł lekkie osłabienie złotego. Pomimo nieco lepszych danych na temat inflacji CPI, która przyspieszyła w skali roku, kurs EURPLN wybronił istotne wsparcie w rejonie 3,56-3,5670. Złoty ustanowił lokalne maksimum w okolicy linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na eurozłotym, przebiegającej w rejonie 3,5670, gdzie nastąpiło zrównanie się w 100% poprzedniej podfali korekcyjnej z poziomu 3,6275 z obecną podfalą korekcyjną z poziomu 3,6150. Pomimo jednak silnych spadków na warszawskiej giełdzie, osłabienie PLN było niewielkie. Dziś rano kurs przetestował opór wynikający z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych, co może spowodować dalsze rozszerzenie ruchu korekcyjnego w okolice 3,5920, który to poziom wyznacza 50% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 3,6150. W dalszym ciągu znajdujemy się w granicach kanału spadkowego, którego górne ograniczenie przebiega na poziomie 3,60. Dziś poznamy kolejne dane z Polski na temat przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia.

EUR/USD

Pomimo słabszych danych na temat sprzedaży detalicznej, a także braku zagrożenia w postaci wyższego wskazania inflacji PPI, dolar pozostawał mocniejszy w dniu wczorajszym. Zadecydowały o tym przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze rynek spodziewał się słabszych danych, a USD znajdował się już na bardzo wyprzedanych poziomach. Drugim czynnikiem był natomiast wzrost awersji do ryzyka i silne spadki na giełdzie w USA. Kurs EURUSD zdołał obronić wsparcie wynikające z 50% zniesienia fib całości wzrostów z poziomu 1,4640. Wczorajszy ruch miał jak na razie znamiona korekty i z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość rozszerzenia spadków na EURUSD w rejon 1,4720. Sentyment do dolara pozostaje słaby. Dziś poznamy kolejne dane z USA, które mogą przyczynić się do pogłębienia spadków na dolarze.

GBP/USD

Zgodnie z tym co pisaliśmy w dniu wczorajszym, GBPUSD zdołał na chwilę odetchnąć i kontynuował wzrosty w okolice 1,9742, gdzie znajdował się opór w postaci 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 2,01. Jako że w ostatnim czasie wszystkie inwestycje na przez GBPUSD są ukierunkowane w jedną stronę, to poziom ten okazał się atrakcyjny do sprzedaży GBPUSD. Obecnie poziom 1,9650 wyznacza istotny opór. Wczorajsze dane na temat inflacji CPI były zgodne w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz zgodne z oczekiwaniami w skali roku. Dziś poznamy dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Układ geometryczny jaki ukształtował się na wykresie funtdolara wskazuje na możliwość pogłębienia spadków, pod warunkiem że wsparcie na poziomie 1,9550 będzie ponownie testowane.

USD/JPY

Obawy o możliwość wystąpienia recesji USA a także informacje o pogłębiających się stratach Citigroup przyczyniły się do dalszych spadków indeksu tokijskiej giełdy. Z kolei na dalszej wyprzedaży akcji i wzroście awersji do ryzyka, korzystał jen. Dzisiaj w nocy zostały opublikowane dane z gospodarki japońskiej. Zamówienia maszyn spadły w listopadzie o 2,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Koszty rosną, natomiast popyt spada, co nie jest dobrą kombinacją. To właśnie gospodarka japońska jest narażona na to, by najdotkliwiej odczuć skutki spowolnienia gospodarczego w USA. Kurs USDJPY zdołał obronić istotny opór wynikający z 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 114,62 i sytuacja techniczna na wykresie dziennym wskazuje na możliwość pogłębienia spadków. Istotne wsparcia wyznacza obecnie poziom 115,20 wyznaczony z projekcji ostatniej korekty na wykresie dziennym.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: