eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: straty Bear Stearns pomogą rynkowi?

USA: straty Bear Stearns pomogą rynkowi?

2007-12-21 10:38

Przed ostatnią przed Świętami sesją kluczowym pytaniem jest to, jaka będzie skala zamykania pozycji arbitrażowych pod koniec dzisiejszych notowań. Trochę się już przyzwyczailiśmy do tego, że w dniu wygasania kontraktów różne rzeczy dzieją się na naszym parkiecie.

Przeczytaj także: Niemcy: indeks Ifo najniżej od dwóch lat

Przygotowaniem do nich były też ostatnie sesje, podczas których już trochę pozycji arbitrażowych zostało zamkniętych. Można sobie wyobrazić też oczywiście scenariusz, że groźba zwiększonej podaży akcji pod koniec dzisiejszej sesji ograniczała popyt na akcje przez wszystkie ostatnie dni, ale byłoby to chyba zbyt śmiałe przypuszczenie. Zachowanie naszej giełdy niewiele odbiegało od wydarzeń na światowych parkietach, więc kwestię arbitrażu pozostaje traktować jako jeden z dodatkowych czynników mogących rzutować na rynek w krótkim terminie, ale nie jest to najważniejszy element determinujący rozwój sytuacji.

Przebieg zdarzeń na świecie w dalszym ciągu niepokoi. Wiadomo, że ze względu na okres świąteczny już raczej w tym roku nie będziemy świadkami zbyt emocjonujących zdarzeń. Jednak z ostatnich notowań trudno wyciągać zbyt optymistyczne wnioski. Amerykańska giełda co prawda broni się przed spadkiem, ale to niewielkie pocieszenie biorąc pod uwagę, że ostatnie dni giełdowe poprzedzała zniżka, a nie wzrost. Wobec tego nie ma się co cieszyć z tego, że rynek nie spada. Trzeba się martwić, że nie ma dość siły do bardziej znaczącego odrabiania strat po zniżce. W takiej sytuacji zagrożenie kontynuacją ruchu w dół pozostaje duże.

W czwartek inwestorzy mieli sposobność do znalezienia pretekstu za zwyżką. Dane o PKB w USA wykazały wzrost o 4,9% w III kwartale, co było najszybszym tempem od 2004 r. Czy rzeczywiście było aż tak dobrze? Sposób przekazywania danych o PKB w USA jest dość specyficzny, bo wynik kwartalny annualizuje się i w ten sposób podaje się zmianę roczną. Gdybyśmy oparli się na zwykłe zmianie w ujęciu rocznym PKB w danych kwartale to okazałoby się, że wzrost aż tak imponujący nie jest. Inwestorzy mieli do zgryzienia nie tylko orzech w postaci interpretacji danych o PKB. Optymistycznie nie nastrajała rosnąca liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Dane za ostatni tydzień rozczarowały, ale co gorsza wpisały się w obserwowaną od dłuższego czasu tendencję wzrostu nowych wniosków o zasiłek. Średnio licząc jest ich teraz najwięcej od blisko trzech lat. W kontekście trudności ze spłatą kredytów hipotecznych potęgujących kłopoty na rynku nieruchomości jest to zła wiadomość. Taki sam negatywny wydźwięk miał kolejny spadek wskaźników wyprzedzających koniunktury. To każe spodziewać się kontynuacji spowolnienia gospodarczego w przyszłości. Indeks aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii miał w grudniu najniższą wartość od wiosny 2003 r. To nazbyt istotny wskaźnik, ale też pokazuje pogarszające się warunki w gospodarce za oceanem.

Specyficzne są reakcje na publikowane przez banki inwestycyjne wyniki za IV kwartał. Wczoraj rozczarował Bear Stearns, wykazując ponad 850 mln USD strat, czyli 4 razy więcej niż się spodziewano. Przeważała jednak opinia, że to nawet dobrze, że straty są tak duże, bo dają szansę na to, że w przyszłości sytuacja się poprawi, skoro teraz wykazane zostaną wszelkie możliwe straty. Istnieje zagrożenie, że inwestorzy ze zbytnią nonszalancją podchodzą do podawanych rezultatów i przy którymś kolejnym rozczarowaniu reakcja giełdy będzie zdwojona.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: