eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD ustanowił nowy rekord wszechczasów

Kurs EUR/USD ustanowił nowy rekord wszechczasów

2007-11-21 09:35

Giełdy w Europie rozpoczęły sesję wzrostem indeksów – polowano na odbicie indeksów w USA. Jednak bardzo szybko indeksy zaczęły się osuwać. Winne było bardzo mocne euro.

Przeczytaj także: Kraje OPEC: ropa może być kwotowana w euro

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości kurs EUR/USD zaatakował opór na poziomie 1,4750 USD, a to się europejskim graczom podobać nie mogło. Nadal traciły banki, którym szkodziły kolejne problemy angielskiego Northern Rock. Jednak przed południem gracze opanowali emocje i skupili się na oczekiwanym wzroście indeksów w USA, a to prowadziło ceny akcji na północ. Niezbyt to racjonalne zachowanie, ale Europejczycy prawie zawsze wpatrują się w rynki amerykańskie i wiernie je naśladują. Sesje w Europie zakończyły się dużymi zwyżkami, bo handel kończył się wtedy, kiedy w USA indeksy mocno rosły.

W USA na początku sesji utrzymywały się znakomite nastroje. Po parkietach krążyły pogłoski o wcześniejszym posiedzeniu FOMC, na którym miałyby zostać obniżone stopy procentowe. Pogłoski były całkowicie niewiarogodne, ale w tym okresie roku (powinien się już rozpoczynać rajd św. Mikołaja) gracze uwierzyliby we wszystko, żeby tylko ceny akcji rosły. Obóz byków jakoś nie dostrzegał tego, że obniżka stóp we wrześniu o 0,5 pkt. proc. i w październiku o kolejne 0,25 pkt. proc. pomogła tylko na chwilę. Indeks S&P 500 w poniedziałek skończył sesję na poziomie o 5,7 procent niższym w stosunku do zakończenia sesji 18 września, kiedy to po raz pierwszy Fed obniżył główną stopę procentową. Druga obniżka (31.10) pomogła tylko na jedną sesję, po czym indeks spadł (do poniedziałku) o 7,5 proc. Widać, że obniżki nie działają, ale gracze się łudzą.

Nie zaszkodziły bykom dane makro, bo ilość rozpoczętych budów domów wzrosła o 3 procent (oczekiwano spadku o prawie tej samej wielkości). Jednak ilość pozwoleń na budowę spadła aż o 6, 6 proc. (oczekiwano spadku o 5,6 proc.). W sumie były to dane neutralne. Były na tyle neutralne, że nie przeszkodziły we wzroście kursu EUR/USD, który zwyżkował zresztą od początku dnia. Rynek reagował w ten sposób na pogłoskę o „nieoczekiwanym” cięciu stóp. Kurs bez problemu rozprawił się z oporem technicznym i ustanowił nowy rekord wszech czasów (1,48 USD). Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie poważnej i skoordynowanej interwencji banków centralnych, żeby ten wzrost powstrzymać. Takie gwałtowne osłabienie dolara musiało przełożyć się na rynek surowców. Cena ropy wzrosła aż o 3,6 procent, dochodząc do 98 USD za baryłkę. Zbliża się drugi atak na 100 USD. O 1,5 procent zdrożała też miedź (odreagowanie poniedziałkowego spadku). Cena złota wzrosła o dwa procent, ale daleko jeszcze jest do ostatnich szczytów.

Gracze na rynku akcji nie za bardzo mieli się z czego cieszyć. To prawda, że po poniedziałkowej sesji raport kwartalny Hewlett-Packarda poprawił nastroje, bo zarówno zysk jak i prognozy były wyższe od oczekiwań (ale kurs akcji spadał). Również Nordstrom (sieć sprzedaży detalicznej artykułów wyższej jakości) opublikował raport z zyskiem większym od (obniżonych wcześniej) prognoz. Ale to były jedyne dobre informacje. D.R. Horton (największy deweloper w USA) opublikował kwartalną stratę, a Office Depot zmniejszony zysk. Również sieć sprzedaży detalicznej Target zaskoczyła spadkiem kwartalnego zysku.

Poza tym Freddie Mac, drugie co do wielkości źródło kapitału do finansowania kredytów hipotecznych, poinformowała, że prawie trzykrotnie zwiększyła stratę w trzecim kwartale (2 mld USD). Spółka może podnieść kapitał i zmniejszy dywidendę. Akcje traciły ponad trzydzieści procent i pociągnęły za sobą cenę akcji rywala, czyli Fannie Mae. Gwałtownie taniały też akcje Countrywide Financial. Na domiar złego Goldman Sachs opublikował niezwykle “niedźwiedzi” raport, w którym zapowiadał, że ceny domów jeszcze znacznie spadną, rezerwy w bankach się zwiększą, a wiele instytucji ubezpieczających kredyty, żeby przeżyć będzie musiało podnieść kapitał.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: