eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy wrzesień 2007

Rynek walutowy wrzesień 2007

2007-10-05 16:11

Przeczytaj także: Rynek walutowy sierpień 2007

Uzasadnieniem wyższej wyceny wartości walorów przy uwzględnieniu wyższego poziomu ryzyka znajdziemy oczywiście w decyzji FED, jednak w takim przypadku, skala obniżki stóp procentowych powinna rekompensować wzrost premii za ryzyko, związany z większą niepewnością co do rozwoju sytuacji. I na tym etapie wypada postawić sobie pytanie, czy w takim razie inwestorzy kolejny raz nie mają kłopotów z właściwą oceną ryzyka, gdyż huśtawka emocji, jaką obserwujemy od około 3 miesięcy na pewno nie sprzyja chłodnym kalkulacjom, a skłania raczej do podejmowania decyzji pod wpływem chwili i bieżących nastrojów panujących na rynku.

Czy w takiej sytuacji ostatnie wzrosty DJIA i S&P 500 na historyczne szczyty należy rozpatrywać jako pozytywny sygnał? Wydaje się, że bezpieczniej byłoby wykorzystać wrześniową falę optymizmu do zamknięcia, choć przynajmniej zredukowania długich pozycji, gdyż w obecnej sytuacji trudno oczekiwać, że rynki akcyjne pozostaną na tak wysokich poziomach przez dłuższy czas. Korekta i to zapewne dość gwałtowna wydaje się tylko kwestią czasu, tym bardziej, że zbliża się okres publikacji sprawozdań finansowych za III kwartał, przez co rośnie ryzyko, że kolejne instytucje finansowe będą zmuszone przyznać się do strat (lub ryzyka ich wystąpienia), poniesionych na skutek bezpośredniego lub pośredniego zaangażowania się na rynku ryzykownych kredytów w USA.

Obawy posiadaczy akcji budzić może też sytuacja na rynku jena, który jest główną walutą finansującą strategie carry trade. Poprawa nastrojów inwestorów we wrześniu stała się podstawą do śmielszego wykorzystywania tej strategii przez inwestorów, co pompowało kapitał na giełdy, a równocześnie osłabiało japońską walutę. W rezultacie EURJPY znajduje się obecnie w rejonie 165, a więc niewiele poniżej kluczowego poziomu oporu z rejonu 165,40, którego przełamanie oddaliło by znacznie widmo mocniejszego jena, stając się tym samym zachętą do odważniejszego wykorzystywania strategii carry trade. Z technicznego punktu widzenia większym prawdopodobieństwem cechuje się jednak scenariusz spadkowy na rynku tej pary walutowej, gdyż wydaje się, że ostanie wzrosty w rejon tego oporu były ostatnia fazą wzrostowej fali z okolic 155, a to sprawia, że coraz bliższa staje się spadkowa korekta.

Za spadkami na rynku EURJPY, które w wyniku spadku opłacalności strategii carry trade negatywnie odbiją się na popycie na ryzykowne aktywa, przemawia również techniczna sytuacja rynków EURUSD oraz USDJPY. Na pierwszym z nich, po ustanowieniu przez eurodolara na początku października historycznego szczytu w rejonie 1,4280, rozpoczęła się już spadkowa korekta, która jak na razie zatrzymała się w okolicy 1,4070, jednak w perspektywie najbliższych istnieją szanse na jej pogłębienie nawet poniżej 1,40. Kontynuacji spadków na rynku eurodolara wydaje się sprzyjać także techniczny obraz rynku USDJPY, z którego wynikają spore szanse na wzrosty tego kursu w rejon 119,60 z obecnych ok. 116,50.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: