eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: indeks PCE sygnałem dla FED

USA: indeks PCE sygnałem dla FED

2007-10-01 10:34

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Jako że w dalszym ciągu na rynek napływają niepokojące wieści z gospodarki amerykańskiej, to szanse na osłabienie polskiej waluty są niewielkie. Złoty w dalszym ciągu jest pod wpływem wydarzeń na rynku międzynarodowym i pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. W szczególności silne umocnienie złotego obserwujemy w stosunku do dolara, natomiast złoty pozostaje dość stabilny w stosunku do euro. Obecnie znajdujemy się w szerszym zakresie konsolidacji wyznaczonym od dołu przez 3,7460, natomiast od góry przez poziom 3,7800, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie 4h. Spodziewamy się, że złoty pozostanie dość stabilny, z lekką tendencją do umacniania przed publikacją wskaźnika ISM. Jeśli ponownie dane okażą się słabsze dla dolara, to spodziewamy się powrotu na EURPLN w okolice 3,7450/60.

EUR/USD

Opublikowane w piątek dane na temat inflacji HICP pokazały, że we wrześniu ukształtowała się ona na poziomie 2.1 % licząc rok do roku. Inflacja znalazła się powyżej celu ECB, jakim jest utrzymanie inflacji ‘poniżej, ale blisko' 2.0% (ostatni raz miało to miejsce w sierpniu 2006r). Projekcja 200% ostatniej fali spadkowej na wykresie dziennym wyznacza silny opór na poziomie 1.4345. Wcześniej jednak mamy silny psychologiczny opór na poziomie 1,4300, który prawdopodobnie przy kolejnej serii słabszych danych z USA będzie testowany. Oscylatory pokazują duże wykupienie rynku, w związku z czym nowe maksima na EURUSD mogą być dobrą okazją do sprzedaży tej pary, jako że prawdopodobieństwo korekty jest coraz większe. Z kolei wszelkie ruchy korekcyjne w rejon 1,4200 maga być ponownie dobrą okazją do kupna euro.

GBP/USD

Obecnie GBPUSD znajduje się blisko istotnego oporu na poziomie 2,0496, gdzie znajduje się projekcja 127,2% zniesienia ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 2,0360 na 1,9880. Sentyment do funta pozostaje bardzo dobry, głownie za sprawą publikacji lepszych danych z Wielkiej Brytanii i słabych na potęgę danych z USA. GBP również korzysta na skutek większej różnicy w oprocentowaniu, po ostatniej obniżce przez Fed głównej stopy procentowej o 50pb. Dziś zapoznamy się z indeksem PMI z sektora produkcyjnego za wrzesień. Słabsze dane na temat indeksu ISM pomogą funtowi w kontynuacji umacniania się w okolice 2,0560, które obecnie wyznacza linia poprowadzona po ostanich maksiamch. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 2,0450.

USD/JPY

Dzisiaj zapoznaliśmy się z indeksem tankan z Japonii będącym miernikiem krótkoterminowych perspektyw dla gospodarki. Indeks ten ukształtował się w III kwartale na poziomie 23 punktów wobec oczekiwanych 22 punktów. Sentyment w biznesie pozostaje dość dobry pomimo ostatnich zawirowań na rynku. W dalszym ciągu deflacja pozostaje problemem. Obserwujemy spadek cen konsumentów, wzrost bezrobocia i pogorszenie produkcji przemysłowej wobec czego jak na razie nie ma co liczyć na podwyżkę stóp procentowych przez BoJ. Spodziewamy się, że jen pozostanie słabszy i powróci w okolice strefy oporu 115,80-116,00. Wszelkie zejścia w okolice 115,20 wykorzystywalibyśmy do sprzedaży waluty japońskiej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: