eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Decyzje ECB i BNP Paribas osłabiły kurs złotego?

Decyzje ECB i BNP Paribas osłabiły kurs złotego?

2007-08-10 11:04

Przeczytaj także: MBA: rosną kredyty hipoteczne w USA

Zagadką było cały czas zamknięcie sesji na rynku akcji. Początek był fatalny, bo indeks DJIA już po kilku minutach spadał 200 pkt. Potem jednak byki zaatakowały, a NASDAQ po nieco więcej niż godzinie handlu wyszedł nawet na małe plusy. Po następnej godzinie wahań indeks ten utworzył formację podwójnego szczytu i wszystkie rynki ruszyły na południe. Byki zaatakowały jeszcze na 3 godziny przed końcem sesji, ale był to atak zbyt słaby. Oczywiste było jednak, że w obecnym stanie rynku do zmiany indeksów o jeden punkt procentowy potrzebne jest maksimum 20 minut, więc do końca sesji nie wiadomo było, czy nie uda się bykom przynajmniej znacznie zredukować porażki. W sytuacji, kiedy na rynek napływały same złe informacje taka wygrana miałaby olbrzymi wpływ na kolejną sesję.

Tym razem, bykom nie udało się jednak doprowadzić do ostrego i krótkiego odbicia i sesja zakończyła się bardzo dużymi spadkami indeksów. Różnie je jednak można interpretować może to być fala B w korekcie ABC (wzrosty –spadek – wzrost), z czego wynikałoby, że niedługo czeka nas jeszcze wzrostowa fala C. Może też być początek ruchu ku minimum sprzed 5 sesji, czyli dążenie do testu, który da odpowiedź, czy powstaje podwójne dno, czy korekta zamienia się w bessę. Za wcześnie na wyrokowanie, szczególnie w sytuacji, kiedy to każda godzina może przynieść nieoczekiwaną informację z sektora długu i finansów.

Po sesji Countrywide Financial, największa firma udzielająca kredytów w USA, poinformowała, że na rynku wtórnym kredytów hipotecznych panują „bezprecedensowo” złe warunki i dlatego też ma trudności ze znalezieniem nabywców, co w znaczny sposób ograniczy jej zyski. Akcje spółki w handlu posesyjnym spadły o prawie 20 procent. Rano w Azji indeksy na wszystkich giełdach spadały ponad dwa procent. Właściwie wszystkie azjatyckie banki poszły drogą ECB zwiększając podaż pieniądza lub obiecując, że je zwiększą, ale to na razie nie działa. Mamy do czynienia z małą paniką, wiec nic dziwnego, że kontrakty na amerykańskie indeksy też mocno rano spadały. Inwestorów czeka bardzo ciężki dzień z niemożliwym do przewidzenia zakończeniem. Jeśli kierować się doświadczeniem (to może być jednak mylące) to w USA indeksy powinny rozpocząć sesję dużym spadkiem, a zakończyć małym wzrostem – tak zazwyczaj to wyglądało po bardzo dużych spadkach i w końcu tygodnia. Alternatywa jest ponura, więc nawet o niej nie piszę.

Piątek jest kolejnym dniem bez większych wydarzeń (przynajmniej jak patrzy się przez pryzmat kalendarium). Przed południem IEA (Międzynarodowa Agencja Energii) publikuje raport o globalnej sytuacji na rynku ropy. Wydawałoby się, że na rynek ropy taki raport może mieć duży wpływ, ale zazwyczaj tak jednak się nie dzieje. Dla giełd akcji nie ma on większego znaczenia. Bardziej interesujące są dane o cenach płaconych w eksporcie i imporcie amerykańskim. Najważniejsze są ceny importu bez ropy. Import z Chin drożał już dwa miesiące z rzędu. Gdyby ta tendencja się nadal utrzymała to źle by to wróżyło inflacji bazowej. Jednak wpływ tych danych będzie ograniczony do rynku walutowego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: