eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › IMF: wzrost gospodarczy zagrożony przez finansową globalizację

IMF: wzrost gospodarczy zagrożony przez finansową globalizację

2007-07-31 11:13

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Wbrew naszym oczekiwaniom już wczoraj nastąpiło odbicie cen akcji a zatem i rynków wschodzących. Wprawdzie przewidywaliśmy umocnienie złotego w momencie, gdy wrzawa na rynkach akcji ucichnie jednak nie sądziliśmy, że nastąpi to tak szybko, szczególnie, że zamknięcie notowań w piątek sugerowało coś zupełnie innego. Złoty jest zdecydowanie dobrym kandydatem do kupna, co widać po szybkim odbiciu oraz relatywnej sile w trakcie zeszłotygodniowej korekty. Obawiamy się jednak, że nastąpi kolejna fala osłabienia rynków giełdowych i w efekcie także rynków wschodzących. Historia pokazuje, że fale korekcyjne składają się z co najmniej dwóch silnych fal spadkowych a korekta między nimi może znieść bardzo dużą część pierwszej fali spadkowej. Preferujemy zatem sprzedaż EURPLN na wzrostach, jesteśmy jednak daleko od poziomów, które można uznać za atrakcyjne.

EUR/USD

Odbicie na EURUSD jest wynikiem uspokojenia się nastrojów na rynkach akcji i powrotem do carry-trade oraz oczekiwaniem na dane. Dzisiaj będzie to indeks kosztów zatrudnienia (ECI) oraz dane na temat konsumpcji, pierwszy indeks to ważna miara pomagająca ocenić presję inflacyjną. Raport na temat wydatków, będzie oczywiście interpretowany w kontekście wpływu sytuacji na rynku nieruchomości na kondycję konsumentów. Raport na temat sentymentu konsumentów i Chicago PMI to też ważne publikacje i mogą one nieco zaszkodzić dolarowi, gdyż oczekuje się wzrostu obu wskaźników. Trybem domyślnym dla USD jest w obecnej sytuacji osłabianie się, jednak bardzo silnym czynnikiem w okresach wzrostu awersji do ryzyka jest także powrotny napływ kapitału. Umocnienie dolara może nastąpić w sytuacji, gdy rynki akcji na nowo ruszą w dół. Proponujemy zatem baczne obserwowanie sytuacji na giełdach i rynków wschodzących bowiem słabość w tych obszarach zwiastować będzie kolejną falę wyprzedaży ryzykownych aktywów i umocnienie USD.

GBP/USD

Spadek GBPUSD, który spowodowany jest głównie siłą dolara na większości rynków doprowadził kurs do strefy wsparcia pomiędzy 38.2% a 50% zniesienia ostatniej fali wzrostowej oraz linii po szczytach z kwietnia i przełomy czerwca i lipca przed wybiciem powyżej 2.03. Jest to silny poziom techniczny i ma on potencjał, aby zatrzymać spadki. Dalszy scenariusz zależy w dużej mierze od tego, co się będzie działo na giełdach. Uważamy, że potencjał spadkowy USD jest już spory (tzn. korekta już jest w zaawansowanym stadium) oraz jak pisaliśmy wcześniej są powody fundamentalne aby dolar się dalej osłabiał. Dzisiaj Dziś z UK wyjdzie sporo danych makro, jednak drugiej kategorii. Ważniejsza będzie środa, gdy opublikowane będą kolejne dane CBI i GFK. Kluczowe znaczenie będą miały jednak dane z USA w drugiej połowie tygodnia.

USD/JPY

Jen jest stale kupowany ze względu na rosnącą awersję do ryzyka i spadki cen akcji. Mimo, że wybory (do wyższej izby) zostały przegrane, premier Abe nie zamierza rezygnować. Generuje to pewną niepewność polityczną, której wpływ na jena jest niejasny, choć można argumentować, że powinien być pozytywny. Rynek jest jednak głównie pod wpływem wydarzeń na rynkach akcji i głównym tematem jest i najprawdopodobniej będzie carry-trade. W związku z tym głównym wydarzeniem, które może mieć istotne znaczenie jest komunikat BoJ po decyzji. Brak zmiany stóp będzie oczywiście negatywnym aspektem, choć takiej decyzji się obecnie oczekuje. Oczekujemy, że jen będzie się nadal umacniał, bowiem sytuacja na giełdach nie rokuje rychłej poprawy. Wsparcie przy 118.50 wynika głównie z czynników technicznych, zatem należy oczekiwać lekkiego odbicia, które zostanie wykorzystane do dalszego zamykania carry-trade'a.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen
Rynek walutowy lipiec 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: